Według niego znacząca część surowca już dziś obecnego na rynku zawiera w sobie koszt utrzymywania zapasów. Jedynym podmiotem, który je rokrocznie od całego importowego wolumenu utrzymuje, jest jednak tylko Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. – Tak więc tylko ilości gazu sprowadzane przez podmioty inne niż PGNiG nie podlegają obowiązkowi odprowadzenia od nich zapasów obowiązkowych. Z tego względu odbiorcy nie powinni odczuć wprowadzenia nowych obowiązków, który wyrównuje pozycję konkurencyjną wszystkich podmiotów na rynku przez nałożenie równych obowiązków na wszystkich dostawców – twierdzi Mariusz Kozłowski, naczelnik wydziału prasowego Ministerstwa Energii.
Niezależni dostawcy uważają jednak, że nowe przepisy mogą spowodować istotne zwyżki cen gazu w Polsce. Jeden z nich szacuje je na 5–7 proc. Według Wojciecha Graczyka, przewodniczącego komisji ds. gazu i energii AHK Polska (Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa), już wprowadzone rok temu zmiany w regulacjach dotyczących magazynowania spowodowały wzrost kursu błękitnego paliwa. Na TGE jest ono o ponad 10 proc. droższe niż w Niemczech.
Spółki uważają, że na obecnych zmianach prawnych skorzysta tylko PGNiG. Krytykują rząd za zmuszanie ich do utrzymywania zapasów przez rok po ewentualnym zaprzestaniu importu błękitnego paliwa. Resort energii tłumaczy, że ma to zapobiegać sytuacji omijania przepisów ustawy poprzez wykluczenie możliwości korzystania z mechanizmu zakładania rokrocznie kolejnych, nowych firm w celu ominięcia wymogu utrzymywania zapasów. Chodzi o to, aby uniemożliwić utrzymywanie niskich zapasów w pierwszym roku działalności (w oparciu o prognozy), a następnie realizowaniu dużego wolumenu importu i likwidowanie spółki bez konieczności odprowadzenia zapasu od dodatkowo sprowadzanych ilości.
Kolejny zarzut branży dotyczy konieczności rezerwacji mocy przesyłowych w gazociągach na granicy, które mogłyby być wykorzystywane wyłącznie w celu ewentualnego sprowadzenia surowca, którego zapasy utworzono za granicą. Resort energii tłumaczy, że jest to niezbędne z powodu braku nadzoru naszego kraju nad zapasami tworzonymi poza Polską.
Resort odpiera też zarzut niezgodności krajowych regulacji z unijnymi. Taka przynajmniej jest w tej sprawie opinia ministra spraw zagranicznych. – Na chwilę obecną nie ma żadnych sygnałów z Komisji Europejskiej dotyczących sprzeczności projektowanych przepisów z regulacjami UE – dodaje Kozłowski.