Czy PGNiG opłaci się zakup LNG?

Nie wiemy, co dokładnie kryje się pod stwierdzeniem, że kupowany gaz amerykański jest o ponad 20 proc. tańszy niż rosyjski – zwraca uwagę Michał Kozak, analityk Trigon Domu Maklerskiego

Aktualizacja: 17.10.2018 16:19 Publikacja: 17.10.2018 15:41

Czy PGNiG opłaci się zakup LNG?

Foto: Bloomberg

Czy kontrakty podpisane przez PGNiG na zakup gazu LNG z USA są korzystne dla polskiej spółki?

Michał Kozak, analityk Trigon Domu Maklerskiego: Na dziś wpływ zawartych umów na kondycję PGNiG oceniam neutralnie. Po pierwsze spółka o tym, że chce kupić surowiec za Atlantykiem informowała już wcześniej. Po drugie nie wiemy, co dokładnie kryje się pod stwierdzeniem, że kupowany gaz amerykański jest o ponad 20 proc. tańszy niż rosyjski. Innymi słowy, czy porównywane ceny obejmują wszystkie koszty związane z zakupem LNG, w tym koszty jego skroplenia, regazyfikacji, jakiego okresu dotyczą, itd.

Czytaj także: PGNiG ma umowy na dostawy LNG

Dość powszechnie uważa się, że na świecie LNG jest droższe niż surowiec przesyłany ze złóż gazociągami. Jak to wygląda dziś?

Ostatnio konkurencyjność cenowa LNG mocno poprawiła się względem gazu dostarczanego rurociągami do europejskich hubów (centra handlu gazem - red.). To m.in. efekt stosunkowo wysokiego kursu ropy Brent, mającego duży wpływ na ceny błękitnego paliwa w Europie. LNG, którym handel ma charakter międzynarodowy, nie jest tak mocno podatne na kurs ropy, przez brak powiązania z kontraktami z Gazpromem. W Europie mocno wzrosła też cena błękitnego paliwa ze względu na wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2. W efekcie więcej gazu zużywa się na cele energetyczne, co powoduje na Starym Kontynencie zwyżkę popytu i ceny tego surowca.

Czy umowy zawarte przez PGNiG na zakup LNG spowodują wzrost wykorzystania mocy regazyfikacyjnych terminalu w Świnoujściu?

Pierwsze dostawy z USA nastąpią nie wcześniej niż w 2022 r. Co więcej, dziś bardziej prawdopodobne jest, że ten surowiec w pierwszej kolejności będzie przedmiotem handlu międzynarodowego, niż posłuży do zaspokojenia wewnętrznych potrzeb Polski.

Rozmawiał Tomasz Furman

Surowce i paliwa
Analitycy widzą potencjał w akcjach Stalprofilu
Surowce i paliwa
Orlen pod lupą. Prokuratura prowadzi ponad 20 spraw
Surowce i paliwa
Unimot wchodzi do portów
Surowce i paliwa
Unimot chce skokowo rosnąć na rynku paliw żeglugowych
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje