PKN Orlen informuje, że prace związane z prowadzeniem due diligence Grupy Lotos, czyli szczegółowej analizy kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej gdańskiego koncernu są już znacząco zaawansowane. Jak każde tego typu działanie objęte są też klauzulą poufności. Orlen zapewnia jednak, że prowadzone prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. – Oba koncerny zawarły umowy pozwalające na przeprowadzenie procesu due dilligence i przygotowanie wniosku koncentracyjnego. Oba podmioty współpracują w tym zakresie zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi koncentracji przedsiębiorstw oraz obowiązków informacyjnych spółek publicznych – twierdzi biuro prasowe PKN Orlen.
Przekazano pakiet analiz
Płocki koncern przekazał już do Komisji Europejskiej pakiet analiz i jest obecnie w tzw. procesie prenotyfikacji. Teraz przygotowuje się do złożenia wniosku o koncentrację. Chce go złożyć do końca tego roku. – To uruchomi formalnie proces negocjacji z KE. Naszym życzeniem byłoby uzyskać zgodę na koncentrację w połowie przyszłego roku – podaje biuro prasowe PKN Orlen. Dodaje, że obecnie trwają prace nad odpowiednimi wnioskami oraz odbywają się robocze spotkania płockiego koncernu z przedstawicielami KE.
Spółka przekonuje, że bardzo ważny jest dla niej również dialog ze związkowcami. – Na obecnym etapie dialog ze związkami zawodowymi prowadzony jest w takim stopniu, w jakim dopuszczają przepisy prawa obowiązujące spółki publiczne. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spotykał się niejednokrotnie z przedstawicielami związków zawodowych obu firm – twierdzi biuro prasowe spółki. Ponadto PKN Orlen wspólnie z Instytutem WEI (Warsaw Enterprise Institute) przeprowadził konsultacje społeczne. Odbyły się dyskusje w formie okrągłych stołów, w których uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych, władz samorządowych oraz eksperci.
List związkowców
Lotos potwierdza, że uczestniczy w badaniu due diligence prowadzonym przez Orlen. Oprócz tego przekazuje do płockiego koncernu niezbędne informacje, które służyć mają przygotowaniu wniosku koncentracyjnego. Zapewnia, że są to informacje udostępniane wyłącznie w granicach bezwzględnie obowiązujących przepisów w szczególności z poszanowaniem obowiązującego prawa konkurencji (prawa antymonopolowego).
W maju członkowie zarządu Lotosu byli uczestnikami spotkania prezesa Orlenu z przedstawicielami związków zawodowych działających w gdańskiej grupie. – W stosownym momencie uczestnikami opisywanego procesu zostaną przedstawiciele organizacji pracowniczych, ponieważ poszanowanie praw pracowników leży w dobrze rozumianym interesie zainteresowanych stron – twierdzi Krzysztof Kopeć z działu komunikacji zewnętrznej Lotosu.