Grupa Lotos poinformowała o zakończeniu rozmów, których efektem było uzgodnienie treści projektu aneksu do umowy na projektowanie techniczne, dostawy oraz budowę głównych instalacji projektu EFRA pomiędzy zależnym Lotosem Asfalt, a KT - Kinetics Technology. Kontrahent dostarczył już do gdańskiego koncernu ofertę zawarcia aneksu na uzgodnionych przez strony warunkach. Obecnie warunkiem jego podpisania przez Lotos Asfalt jest uzyskanie niezbędnych zgód konsorcjum instytucji finansujących projekt EFRA.

Lotos podał też, że w wyniku przeprowadzonych rozmów, strony aneksu ustaliły nowy termin gotowości nowych instalacji do uruchamiania (Ready For Start Up) na koniec maja 2019 r. Chodzi o kluczową instalację Delayed Coking Unit (DCU). Podano też, że całkowity budżet inwestycji pozostaje bez zmian.

Przy założeniu, że nowy termin zostanie dotrzymany, zarząd Lotosu szacuje, iż pełne planowane efekty ekonomiczno - finansowe, wynikające z eksploatacji wszystkich instalacji projektu EFRA pojawią się w skonsolidowanych wynikach grupy w IV kwartale 2019 r. O ewentualnym podpisaniu aneksu Lotos ma niezgłoszenie poinformować rynek w odrębnym komunikacie.

Od kilku lat projekt EFRA jest najważniejszą inwestycją realizowaną przez gdański koncern. Dzięki niej należąca do niego rafineria ma wytwarzać dodatkowe 900 tys. ton wysokomarżowych produktów (głównie oleju napędowego i paliwa lotniczego) z tej samej ilości ropy. Tym samym marża na przerobie ropy ma wzrosnąć o około 2 USD na baryłce. Pierwotnie projekt o wartości 2,3 mld zł miał być gotowy jeszcze w tym roku. Potem ten termin przesunięto na początek 2019 r. Z kolei w lipcu podano, że pełne efekty będą widoczne najwcześniej w II kwartale przyszłego roku. Teraz przesunięto ten termin o pół roku. Dziś całkowity postęp prac wynosi 96,3 proc. Lotos przekonuje, że przyczyny opóźnień są od niego niezależne.