Po trzech kwartałach grupa Enea poprawiła wyniki operacyjne we wszystkich obszarach – od produkcji węgla przez wytwarzanie energii elektrycznej po ilość sprzedanych usług dystrybucyjnych oraz ilość sprzedanej energii elektrycznej i gazu odbiorcom detalicznym. Wyniki finansowe pozostają jednak pod silną presją, w związku m.in. z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2.
– Zmiany na rynku energii elektrycznej, które wcześniej wydawały nam się bardzo dynamiczne, ustępują tym, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnim kwartale – tak sytuację komentuje Piotr Adamczak, wiceprezes Enei ds. handlowych.
Rekord w kopalni
Od stycznia do września grupa na inwestycje wydała już 1,45 mld zł. To 60 proc. planu przewidzianego na cały 2018 r. – Pewne opóźnienia obserwujemy w obszarze wytwarzania, gdzie przedłużają się prace remontowe i modernizacyjne. Niemniej nasze nakłady zaplanowane na ten rok nie są zagrożone. Przewidziana wartość inwestycji powinna być dotrzymana – podkreśla Mirosław Kowalik, prezes Enei.
Spółka wciąż przygotowuje się do budowy bloku węglowego w Ostrołęce. Nie rezygnuje też z planów budowy elektrowni zasilanej gazem z węgla przy należącej do grupy kopalni Bogdanka. W ostatnich dniach minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że inwestycja ta powinna się rozpocząć w 2020 r.