Nowy gazociąg ma być oddany do użytku pod koniec przyszłego roku. Prace budowlane będą prowadzone przez dwie spółki: JT oraz giełdowy Tesgas. Pierwsza odpowiada za wykonanie robót budowlanych dotyczących ułożenia rurociągu, a druga za jego przyłączenie do tłoczni gazu w Rembelszczyźnie i stacji pomiarowej na Żeraniu.

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie przez grupę PGNiG nowego bloku parowo-gazowego w Warszawie ma nastąpić w lipcu 2020 r. Jego moc elektryczna wyniesie 496 MW. Obecnie prowadzone są prace budowlano-montażowe najważniejszych instalacji. Inwestycja zwiększy moce wytwórcze elektrociepłowni i pozwoli wyeliminować najstarsze turbiny i węglowe kotły parowe. Dzięki temu nastąpi dalsze ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a blok spełni wszystkie wymogi unijnych dyrektyw. Wartość inwestycji wynosi około 1,6 mld zł.

PGNiG stawia również na rozwój zagraniczny. Właśnie poinformowało, że zależna firma PST zarejestrowana w Monachium zaoferowała polskim klientom mieszkającym w Niemczech specjalną taryfę na dostawy energii elektrycznej i gazu ziemnego. – Szacuje się, że w Niemczech żyje ponad milion Polaków. Jako firma o polskich korzeniach chcemy ułatwić polskiej społeczności wybór dostawcy energii dla gospodarstw domowych oraz dla klientów prowadzących działalność gospodarczą – mówi Patric Weiler, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w PST Europe Sales. Z ostatnich danych wynika, że po trzech kwartałach PST sprzedało 2,57 mld m sześc. błękitnego paliwa. To aż o 62,7 proc. więcej niż w tym samym czasie 2017 r. TRF

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/polskie_gornictwo_naftowe_i_gazownictwo