Grupa kapitałowa PGNiG chce w tym roku i kolejnych latach przeznaczać na inwestycje średnio po około 5,7 mld zł rocznie. Będzie je finansować ze środków własnych, linii kredytowych i emisji obligacji.
Polska i Norwegia
PGNiG zdecydowanie najwięcej pieniędzy zamierza wydać na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu, czyli ten segment działalności, który przyczynia się do wypracowania największych zysków. Szczególnie duże wydatki planowane są na koncesjach w Polsce i Norwegii.
W naszym kraju celem jest dalsze zwiększanie wydobycia i ilości udokumentowanych zasobów ropy i gazu. – W 2019 r. planujemy zakończyć prace inwestycyjne i włączyć do produkcji kolejnych 25 odwiertów, wykonać ponad 30 nowych wierceń (w tym 7 otworów o głębokości do 6 km) i przeprowadzić prace sejsmiczne 3D. Pozwoli to na wypracowanie nowych koncepcji poszukiwawczych i rozpoczęcie prac w latach 2020–2022 w celu odkrycia złóż węglowodorów na dużych głębokościach – informuje departament public relations PGNiG.
Dodaje, że w efekcie grupa chce uzyskać w kolejnych latach produkcję w wysokości ponad 4 mld m sześc. gazu rocznie. W 2017 r. było to 3,84 mld m sześc. Danych za 2018 r. jeszcze nie ma.
W Norwegii grupa koncentruje się na zwiększeniu wydobycia na posiadanych koncesjach, co dotyczy przede wszystkim zagospodarowania złóż Skogul, Aerfugl i Tommeliten Alpha, a także kontynuacji wierceń na złożu Gina Krog. Ponadto koncern aktywnie poszukuje możliwości akwizycji nowych złóż błękitnego paliwa, które zwiększą wydobycie własne do 2022 r. do około 2,5 mld m sześc. rocznie. W 2017 r. wyniosło ono 0,55 mld m sześc.