Obecnie podziemne magazyny gazu w Polsce są wypełnione w około 56 proc., co oznacza, że znajduje się w nich ponad 18 tys. GWh surowca. To stan niewiele mniejszy od odnotowywanego w tym samym czasie 2018 r. Tym samym, przy braku jakichś nadzwyczajnych zdarzeń, dostawy do finalnych odbiorców powinny przebiegać w kolejnych tygodniach obecnego sezonu grzewczego bez większych zakłóceń. Grupa PGNiG, do której należą wszystkie podziemne magazyny gazu w Polsce, zarządza nimi poprzez zależny Gas Storage Poland.
Usługa biletowa
Koncern gromadzi błękitne paliwo nie tylko na własne potrzeby, ale i dla innych firm. W ubiegłym roku odnotował wzrost zainteresowania tzw. usługą biletową magazynowania gazu, która zapewnia zainteresowanym klientom możliwość dopełnienia wszystkich wymogów związanych z utrzymywaniem zapasów obowiązkowych tego surowca. Informuje, że na rok gazowy 2018/2019 (zaczął się 1 października) zawarł tego typu umowy z 13 podmiotami importującymi błękitne paliwo do Polski lub dokonującymi obrotu surowcem z zagranicą. Dla porównania w poprzednim roku gazowym usługi biletowe świadczono na rzecz 11 firm.
Jednocześnie wzrósł łączny wolumen zapasów utrzymywanych przez PGNiG dla innych podmiotów do ponad 385 tys. MWh gazu, czyli o około 15 tys. MWh. Według koncernu wzrost zainteresowania usługą biletową świadczy o tym, że jego oferta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm, zwłaszcza że wprowadził ją dopiero w lutym 2017 r.