Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tym samym ma ona wynieść 95 forintów (1,3 zł według obecnego, średniego kursu NBP). Ponadto, podobnie jak w roku poprzednim, zaproponowano podział wolnych przepływów pieniężnych w formie specjalnej dywidendy, która wyniesie 47,5 forinta (0,65 zł). Tym samym do podziału pomiędzy akcjonariuszy zostanie przeznaczona kwota 107,3 mld forintów (1,5 mld zł). To oznacza, że na każdą akcję przypadnie po 142,5 forinta (1,95 zł). Rok wcześniej łączna dywidenda wyniosła 127,5 forinta.
MOL może sobie pozwolić na zwiększenie kwoty przeznaczonej do podziału między akcjonariuszy, gdyż w ubiegłym roku istotnie poprawił wyniki. W tym czasie kluczowy dla niego wskaźnik, czyli oczyszczony wynik CCS EBITDA, wyniósł 2,69 mld USD. Tym samym w stosunku do 2017 r. wzrósł o 10 proc. Był też lepszy od wcześniej prognozowanego przez zarząd. Szczególnie dobre wyniki osiągnięto w segmencie poszukiwania i wydobycia ropy i gazu. Wpłynęły na to m.in. rosnące ceny ropy i gazu oraz wysokie marże na surowcach pozyskiwanych ze złóż w Wielkiej Brytanii. Kolejne rekordowe zyski Węgrzy zanotowali w obszarze usług konsumenckich świadczonych w związku z prowadzeniem stacji paliw. Był to m.in. efekt rosnących marż na produktach pozapaliwowych. Spadek zysków miał za to miejsce na działalności rafineryjnej i petrochemicznej. TRF
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chodzi o prace rozpoznania geologiczno-hydrologicznego dla projektów: GG-2 „Odra”, Retków i Gaworzyce. Ten etap powinien być zrealizowany do końca 2027 r. Cała inwestycja może potrwać kilkanaście lat i będzie kosztować minimum 9 mld zł.
Dziś wygasa ostatni kontrakt na import ropy z Rosji do czeskich rafinerii koncernu. Dostaw faktycznie zaprzestano już w marcu. Od jutra Orlen i cały nasz region nie będzie związany żadnymi umowami dotyczącymi rosyjskiego surowca.
Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju jednostki pływające służące do budowy i serwisowania morskich farm wiatrowych. Zwiększy się również flota statków do transportu gazu ziemnego i paliw płynnych.
W Polsce ponad połowę tego gazu cieplarnianego wytwarza energetyka. Jednocześnie jest to sektor, który ma największe możliwości redukcji emisji metanu. Dużą rolę do odegrania mają tu również spółki giełdowe, choć nie wszystkie chcą o tym mówić.
Shell oświadczył w czwartek, że nie ma zamiaru składać oferty na będącego w opałach brytyjskiego konkurenta BP po tym, jak „Wall Street Journal” doniósł o rozmowach o przejęciu między dwoma gigantami naftowymi.
Orlen ma wdrożone mechanizmy pozwalające na elastyczne reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe. Również Unimot dostosowuje politykę handlową do zmieniających się trendów. Jedynie MOL nic nie komunikuje w tej sprawie.