Mo-Bruk zawarł umowę z Deloitte na doradztwo w zakresie analizy rynków zagranicznych oraz transakcji fuzji i przejęć w Polsce. Niezależnie od tego zarząd zidentyfikował już kilka celów akwizycyjnych. – Lata 2021–2022 powinny być intensywne w tym zakresie. Szukamy możliwości przejęć, ale i do nas zgłaszają się właściciele firm odpadowych zainteresowani sprzedażą – mówi Wiktor Mokrzycki, wiceprezes Mo-Bruku. Jego zdaniem konsolidacji branży powinna sprzyjać sukcesja. Jest ona konsekwencją tego, że wielu właścicieli firm wchodzi obecnie w wiek emerytalny i nie mając następców, będą chcieli sprzedać swoje biznesy.
Ważne synergie
– Rozważamy przejęcia szczególnie na północy Polski, w ramach polityki dywersyfikacji biznesu, w przypadku pojawienia się na rynku ciekawych opcji, gwarantujących pożądane efekty synergii. Jesteśmy zainteresowani zakładami działającymi w obszarze stabilizacji odpadów nieorganicznych oraz spalarniami odpadów niebezpiecznych i medycznych – wskazuje Mokrzycki. Nie wyklucza też przejęć w nowych dla grupy obszarach, zwłaszcza podmiotów zajmujących się przetwarzaniem odpadów w innych technologiach niż Mo-Bruk. Zarząd zakłada, że ewentualne akwizycje będą finansowane z bieżących przepływów pieniężnych lub z wykorzystaniem kredytów. W tym kontekście zwraca uwagę na korzystną sytuację płynnościową grupy oraz na brak zadłużenia netto.
Mo-Bruk ocenia pozytywnie I kwartał tego roku. – Nasze oczekiwania w zakresie rosnących stawek za przetwarzanie i składowanie odpadów oraz pojawiania się licznych przetargów dotyczących zagospodarowania odpadów nielegalnie zgromadzonych materializują się. Dodatkowo w przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się deklaracje dotyczące przystosowywania elektrociepłowni do spalania RDF, powstającego z odpadów alternatywnego paliwa, które produkuje spółka – informuje Mokrzycki. Dodaje, że w ten sposób powstanie kolejna nisza do zagospodarowania przez Mo-Bruk.
Dobre perspektywy
W ocenie zarządu również kolejne kwartały powinny być dobre. Spółce sprzyja rosnące zainteresowanie rynku rozwiązaniami przyczyniającymi się do ochrony środowiska i klimatu. Z tego też powodu spodziewany jest wzrost przychodów we wszystkich obszarach prowadzonej przez grupę działalności, zwłaszcza że firma posiada istotne wolne moce przerobowe.