Wszystko wskazuje, że w najbliższych miesiącach, na najbliższych posiedzeniach będziemy nadal podnosić stopy procentowe – zapowiedział kilka dni temu prezes NBP Adam Glapiński. Rosnące stopy przekładają się na wzrost rentowności obligacji skarbowych. W piątek rentowność dziesięcioletnich papierów przebiła poziom 5 proc. Jest najwyżej od ośmiu lat.
Stopy vs. wycena akcji
Otoczenie makroekonomiczne nie pozostaje bez wpływu na rynek kapitałowy i wycenę akcji. W najnowszych raportach analitycznych w modelach DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych) możemy już zauważyć wzrost stopy wolnej od ryzyka. To czynnik, który obniża wycenę.
– Dlatego ja zawsze powtarzałem, że inflacja (korzystna dla przychodów spółek) i zazwyczaj idący za nią (zazwyczaj, bo ostatnio NBP się z tym opóźnia i widzimy skutki) wzrost stóp szybko zostają zniwelowane przez wzrost stopy dyskonta do wyceny. Dlatego dla rynku akcji najlepsze są jak najniższe stopy – podkreśla Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM. Dodaje, że wyższa stopa to także konieczność zweryfikowania tzw. stopy rezydualnej w wycenie. Dlatego im wyższe stopy, tym generalnie gorzej dla większości akcji i ich wycen.
– Ideą podwyższania stóp procentowych jest schładzanie gospodarki, aby inflacja spadła, więc idea ta stoi w sprzeczności ze wzrostem zysków spółek. Oczywiście przestaje to działać, gdy inflacja jest bardzo wysoka i też stopy (wtedy wyceny rosną z uwagi na to, że inflacja jest tak silna, że mocno zwiększa nominalne zyski, i ceny spółek muszą rosnąć; przykład Turcji czy Wenezueli) – podkreśla ekspert Millennium DM.
Jakie zalecenia dla firm
Wśród spółek, dla których w ostatnim czasie cena docelowa akcji poszła w dół (ale pozytywna treść zalecenia została bez zmian) jest Ambra. Eksperci Millennium DM obniżkę wyceny uzasadniają obniżeniem prognozowanych przez nich zysków spółki oraz wzrostem stopy wolnej od ryzyka. W najnowszym raporcie ustalono ją na poziomie 4,3 proc. wobec wcześniejszych 2,2 proc. Wzrost wynika ze wspomnianego już wzrostu długoterminowych rentowności polskich obligacji.