W praktyce oznacza to tyle, że inwestowanie wszystkich środków w akcje lub obligacje jednej spółki jest nierozsądne i niebezpieczne. Prostą, ale skuteczną metodą zabezpieczania się przed ryzykiem jest dywersyfikacja.
Giełda nie zawsze jest najbezpieczniejszym miejscem do lokowania swoich oszczędności. Ceny akcji i obligacji zmieniają się praktycznie bez przerwy i często zmiany te mogą być bardzo duże. To dobrze, bo dzięki temu na giełdzie można dobrze zarobić, a inwestycje często przynoszą wysokie stopy zwrotu. Jednocześnie istnieje duże ryzyko straty zainwestowanych środków, jeżeli zakupione akcje lub obligacje, zamiast drożeć, stają się coraz tańsze.