Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po III kwartałach Grupa Azoty zanotowała mocny wzrost przychodów i zysków. Niektóre wskaźniki były najwyżej w historii koncernu. Firmie sprzyjają zwłaszcza niskie koszty zakupu gazu i stosunkowo wysokie ceny nawozów. Poprawa kondycji to również konsekwencja przeprowadzonego w listopadzie 2018 r. przejęcia niemieckiej grupy Compo Expert za 226,6 mln euro (974 mln zł). Podmiot ten specjalizuje się w oferowaniu nawozów specjalistycznych, które zapewniają wyższe marże niż nawozy wielkotonażowe. TRF
Ubiegły rok pod względem wypracowywanych wyników nie był szczególnie udany dla grupy Ciech. Spadek przychodów to głównie konsekwencja działań podejmowanych w Rumunii. Najpierw w tamtejszym zakładzie spółka musiała zmniejszyć produkcję sody, a potem całkowicie ją wstrzymać. Zatrzymanie produkcji wiązało się też z koniecznością utworzenia odpisu z tytułu utraty wartości rumuńskiego zakładu. To miało negatywny wpływ na zyski, podobnie jak konieczność zapłaty podatków naliczonych przez fiskusa za lata wcześniejsze. TRF
Z ostatnich danych wynika, że w grupie PKN Orlen podstawowy wskaźnik, czyli zysk EBITDA LIFO, zanotował istotny wzrost. To przede wszystkim efekt dodatniego wpływu czynników makroekonomicznych, wzrostu wolumenów sprzedaży oraz wyższych marż handlowych w hurcie i detalu. Ponadto w III kwartale koncern wykazał rekordowy kwartalny przerób ropy i najwyższy w historii wynik w detalu. Wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie ujemny wpływ przeszacowania zapasów oraz wyższe koszty stałe i koszty pracy. TRF
W III kwartale dla MOL Group szczególnie dotkliwie były spadki zysków z wydobycia ropy i gazu. Węgierska firma zanotowała również spadek średniej dziennej produkcji obu surowców do 107,5 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Mimo to wydobycie liczone od początku roku jest na poziomie 112 tys. boe, a więc powyżej celu zakładanego na cały rok. O kilka procent wzrosły za to zyski na działalności rafineryjno-petrochemicznej. To efekt poprawy marż i popytu na paliwa w Europie Środkowo-Wschodniej. TRF
W szeroko rozumianej branży chemicznej najbliższe lata będą obfitować w duże inwestycje. Spośród giełdowych spółek zdecydowanie największe, bo wielomiliardowe wydatki planują Grupa Azoty, PKN Orlen i MOL Group.
Sztandarowym przedsięwzięciem pierwszego z tych koncernów jest petrochemiczny projekt Polimery Police, dotyczący m.in. budowy instalacji do produkcji polipropylenu. Jego budżet określono na 6,5 mld zł. Komercyjna eksploatacja nowych instalacji ma ruszyć w 2023 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.