Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.02.2020 17:12 Publikacja: 16.02.2020 16:30
Foto: Archiwum, Robert Gardziński
Wiele mówi się o roli, jaką powinien odgrywać rynek kapitałowy w gospodarce. Czy dzisiaj nasz rynek faktycznie pełni swoje podstawowe funkcje?
Jak podaje definicja, „podstawową funkcją rynku kapitałowego jest umożliwienie pozyskania kapitału na dłuższy okres w drodze emisji papierów wartościowych". Trudno mówić, że polski rynek w pełni spełnia tak zdefiniowane zadanie, gdy spojrzymy na statystyki debiutów spółek na GPW. W sytuacji strukturalnej nadpłynności polskiego sektora finansowego oraz wieloletniej hossy na światowych rynkach akcji na GPW nie widać dużego zainteresowania spółek pozyskaniem kapitału od inwestorów. Ostatnim rokiem, kiedy liczba debiutów na głównym rynku GPW przewyższała liczbę delistingu, był 2015. W całym 2019 r. wartość IPO na głównym rynku wyniosła 45 mln zł. Te 45 mln zł to wartość o połowę większa niż IPO na rynku NewConnect. Paradoksalnie porównanie z rynkiem NewConnect daje wskazówkę co do oczekiwań uczestników współczesnego rynku kapitałowego. Poważniej należy bowiem rozważyć wizję rynku działającego w myśl koncepcji inwestora – klienta, czyli przeważnie osoby fizycznej, inwestującej w papiery wartościowe i będącej zarówno udziałowcem, jak i klientem spółki. Wspieranie takiego modelu z punktu widzenia polskiego rynku kapitałowego oznaczałoby dostarczenie spółkom tak pożądanego stabilnego i długoterminowego akcjonariatu, który dodatkowo może ukierunkować swoją konsumpcję na produkty emitenta, którego akcje posiada. Takie podejście oznacza znaczne szersze spojrzenie na akcjonariat – zauważone to zostało już choćby przez PKN Orlen – poprzez wdrożenie programu lojalnościowego. Oznacza to, że emitenci muszą reagować na zmieniający się rynek, a ich atrakcyjność wyznaczają już nie tylko notowania instrumentów, ale szereg innych działań, jak choćby polityka społecznościowa, działania proekologiczne, standardy w zarządzaniu czy chociażby polityka komunikacji z rynkiem. Uważam, że rynek pomimo napotykanych trudności nadal ma dużą szansę pełnić swoje podstawowe funkcje dla emitentów i inwestorów. Wymaga to jednak szeregu zmian.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas