Bank udostępniał nowe wersje systemów bankowości internetowej i mobilnej etapami – teraz mogą z nich korzystać już wszyscy. Jednocześnie klienci mogą korzystać z dotychczasowych wersji systemów. Dotychczasowa aplikacja mobilna dostępna będzie do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, a system bankowości internetowej do końca drugiego kwartału 2018 r.
– Nowe systemy bankowości internetowej i mobilnej udostępnialiśmy klientom w ciągu tego półrocza systematycznie, w kilku etapach. W tym czasie pozyskiwaliśmy od użytkowników opinie i wykorzystywaliśmy je w bieżących pracach i planach dotyczących rozwoju. Od czerwca zrobiliśmy już kilkanaście aktualizacji – mówi Celina Waleśkiewicz, wiceprezes Aliora odpowiedzialna m.in. za rozwój bankowości cyfrowej. – Z informacji uzyskanych od klientów wiemy, że szczególnie docenili oni aplikację mobilną i nowe możliwości, które oferują m.in. płatności zbliżeniowe HCE, wygodniejszą metodę logowania, przelewy na numer telefonu BLIK oraz opcję skanowania faktur, ułatwiającą wykonywanie przelewów przez smartfon bez konieczności przepisywania danych – dodaje Celina Waleśkiewicz.
Systemy będą nadal rozwijane. W kolejnych wersjach bank skoncentruje się na technologii biometrycznej, nowych rozwiązaniach płatniczych, narzędziach efektywnej komunikacji z klientem oraz ułatwieniach w procesie otwierania produktów bankowych z wykorzystaniem bankowości mobilnej.
Bank usprawnił logowanie do nowej aplikacji mobilnej. W przypadku telefonów z systemem iOS użytkownicy mogą korzystać z technologii biometrycznej Touch ID, czyli logować się przykładając palec do czytnika linii papilarnych. Posiadacze telefonów iPhone X – jako jedni z pierwszych w Polsce – mogą już teraz logować się również za pomocą Face ID, czyli identyfikacji biometrycznej twarzy. Użytkownicy telefonów z systemem Android nadal muszą korzystać z kodu PIN. Bank położył też spory nacisk na udostępnienie różnych typów płatności - dzięki funkcji płatności zbliżeniowych HCE użytkownicy mogą wykorzystać telefon jako elektroniczny portfel zastępujący kartę płatniczą (zakupy ponad 50 zł wymagać będą potwierdzenia kodem).
Tegoroczna jesień przyniosła wiele nowości w ofertach banków. Ze zmienionych aplikacji mobilnych mogą korzystać klienci Pekao i BGŻ BNP Paribas, a aplikację do obsługi rachunku maklerskiego odnowił mBank. Technologiczny wyścig banków trwa w najlepsze. Podobno PKO BP już rozpoczął prace nad nową aplikacją, tym razem w technologii RWD (automatycznie dostosowuje się do wielkości ekranu danego urządzenia). PKO BP i Bank Pocztowy zostały niedawno kolejnymi instytucjami, które wprowadziły do oferty przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir bijącym ostatnio rekordy obrotów (system dostępny jest m.in. w Aliorze, BGŻ BNP Paribas, Millennium, BZ WBK Citi Handlowym, Idea Banku, ING BSK, NBP, mBanku).