Depozyty: Prawie 5 bilionów euro na niemieckich rachunkach bankowych

Pod względem wartości zgromadzonych depozytów w Europie dominują Niemcy, w portfelach, których znajduje się już ponad 4 857 mld euro – niespełna o 100 mld euro więcej niż w ubiegłorocznym zestawieniu, przygotowywanym przez Związek Banków Polskich na podstawie danych Europejskiej Federacji Bankowej.

Publikacja: 05.09.2019 10:23

Depozyty: Prawie 5 bilionów euro na niemieckich rachunkach bankowych

Foto: Bloomberg

Niewiele mniej na swoich rachunkach bankowych posiadają Francuzi, którzy w ciągu roku o połowę zmniejszyli dystans do Niemców, notując tym samym wzrost wartości depozytów o około 350 mld euro.

Tym samym te dwa kraje wyraźnie zaczęły dystansować trzecią w zestawieniu Wielką Brytanię, która powiększyła wartość depozytów o 30 mld euro. Wpływ na to ma z pewnością niepewność co do efektów brexitu i przenoszenie części operacji przez instytucje finansowe z Londynu do Paryża i Frankfurtu – zauważają autorzy raportu „Polska i Europa – wyzwania i ograniczenia". Polska plasuje się w środku zestawienia z wartością depozytów wynoszącą 316,5 mld euro – jest to o niespełna 20 mld euro więcej niż przed rokiem. Tym samym Polska wyprzedziła Irlandię, której depozyty w ciągu roku zwiększyły się zaledwie o 1,3 mld euro. Stawkę zamykają niewielkie kraje bałtyckie – Estonia i Łotwa, w których wartość zgromadzonych na rachunkach bankowych środków nie przekracza 20 mld euro.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Oszczędzanie
Czarne chmury gromadzą się nad posiadaczami depozytów
Oszczędzanie
Unia ogranicza gotówkę. Polacy są przeciw
Oszczędzanie
Kiedy Polacy zdecydują się na zwiększenie wydatków?
Oszczędzanie
Najlepsze lokaty przyniosą realny zysk. Ale deponenci strat nie pokryją
Oszczędzanie
Większość Polaków uważa, że instytucje finansowe dobrze chronią ich pieniądze
Oszczędzanie
Euro i dolar to waluty do oszczędzania