Depozyty: Prawie 5 bilionów euro na niemieckich rachunkach bankowych

Pod względem wartości zgromadzonych depozytów w Europie dominują Niemcy, w portfelach, których znajduje się już ponad 4 857 mld euro – niespełna o 100 mld euro więcej niż w ubiegłorocznym zestawieniu, przygotowywanym przez Związek Banków Polskich na podstawie danych Europejskiej Federacji Bankowej.

Publikacja: 05.09.2019 10:23

Depozyty: Prawie 5 bilionów euro na niemieckich rachunkach bankowych

Foto: Bloomberg

Niewiele mniej na swoich rachunkach bankowych posiadają Francuzi, którzy w ciągu roku o połowę zmniejszyli dystans do Niemców, notując tym samym wzrost wartości depozytów o około 350 mld euro.

Tym samym te dwa kraje wyraźnie zaczęły dystansować trzecią w zestawieniu Wielką Brytanię, która powiększyła wartość depozytów o 30 mld euro. Wpływ na to ma z pewnością niepewność co do efektów brexitu i przenoszenie części operacji przez instytucje finansowe z Londynu do Paryża i Frankfurtu – zauważają autorzy raportu „Polska i Europa – wyzwania i ograniczenia". Polska plasuje się w środku zestawienia z wartością depozytów wynoszącą 316,5 mld euro – jest to o niespełna 20 mld euro więcej niż przed rokiem. Tym samym Polska wyprzedziła Irlandię, której depozyty w ciągu roku zwiększyły się zaledwie o 1,3 mld euro. Stawkę zamykają niewielkie kraje bałtyckie – Estonia i Łotwa, w których wartość zgromadzonych na rachunkach bankowych środków nie przekracza 20 mld euro.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Oszczędzanie
Wydatki świąteczne mogą być powodem trudności finansowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Oszczędzanie
Dane biją w RPP. W maju stopy w dół?
Oszczędzanie
Obniżka stóp NBP coraz bliżej, podobnie jak depozytów
Oszczędzanie
Przestępcy wyłudzają dane za pomocą kampanii phishingowych, podszywając się pod banki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Oszczędzanie
Klienci coraz częściej korzystają z płatności odroczonych
Oszczędzanie
Spada poparcie dla wprowadzenia euro wśród Polaków