Subiektywny Punkt Widzenia: Bal do końca lutego lub 15 marca?

Silnemu zachowaniu WIG20 towarzyszy bardzo mocny wzrost liczby otwartych pozycji na marcowej serii kontraktów terminowych.

Publikacja: 26.02.2024 06:00

Sobiesław Kozłowski, dyrektor działu analiz i doradztwa w Noble Securities

Sobiesław Kozłowski, dyrektor działu analiz i doradztwa w Noble Securities

Foto: parkiet.tv

Po styczniowej flaucie część inwestorów mogła sceptycznie podchodzić do historycznie chimerycznego lutego. Z obaw o testowanie poziomów zbliżonych do 2000 pkt przechodzimy jednak aktualnie w stan silnego optymizmu i rozważania rychłego podejścia pod 2600 czy wręcz tuż pod 3000 pkt.

Silnemu zachowaniu WIG20 towarzyszy bardzo mocny wzrost liczby otwartych pozycji na marcowej serii kontraktów terminowych (z około 58 tys. LOP do około 84 tys. LOP – to historyczny rekord). Patrząc na specyfikę kontraktów terminowych, zwyżki mogłyby trwać do 15 marca, czyli do id marcowych, choć tempo i skala wzrostu są trudne do utrzymania dla krajowego kapitału. Z punktu widzenia pasywnych inwestorów zagranicznych ważne są zmiany w indeksach MSCI, które będą oznaczały popyt na akcje w przypadku awansujących i podaż w przypadku degradowanych spółek – zmiany mają być efektywnie zaimplementowane na koniec lutego.

Warto dodać, że inwestorzy otrzymali również argument pod spekulowanie na umocnienie złotego w postaci rychłej szansy (być może w nadchodzących dniach) na uruchomienie blisko 6 mld euro w ramach KPO. Z kolei umocnienie PLN sprzyja stopie zwrotu inwestorów zagranicznych i wspiera MSCI Poland czy WIG20 w USD. Trzymając się obszaru walutowego, dodam, że wyjście EUR/USD powyżej 1,08 to sygnał przełamania słabości trwającej od 28 grudnia 2023 r. – co również zbiegło się w czasie ze szczytem na WIG20.

Czy powyższa korelacja będzie nadal obowiązywała i czy euro będzie próbowało zanegować słabość z ostatnich sześciu–siedmiu tygodni? W dużym stopniu będzie to zależało od danych makro z Niemiec, ponieważ próbę wyjścia EUR/USD powyżej 1,085 zanegował słaby odczyt PMI w niemieckim przemyśle. Z tego punktu widzenia EUR/USD może nie sprzyjać umocnieniu złotego, natomiast języczkiem u wagi zapewne będzie zachowanie banków – z akcentem na publikowane wyniki oraz oczekiwane deklaracje dotyczące dywidend za 2023 r., jak i dywidend z niepodzielonych zysków z lat ubiegłych.

Oczywiście do grona liderów mogą dołączyć inne spółki czy branże, choć zastanawiająca jest relatywnie mała „szerokość” rynku i zwyżki tylko wąskiej grupy spółek. Nadzieja w spółkach zorientowanych na konsumenta lub przecenionych i dotychczas nielubianych.

Warto jednak dodać, że następuje wzrost aktywności inwestorów w publikowaniu informacji o zwiększeniu krótkich pozycji na spółkach z WIG20. Mamy więc do czynienia z dynamicznymi wzrostami, zaskakującymi co do skali i determinacji popytu, ale i z symptomami straszenia rynku przez spekulacyjnie nastawionych inwestorów. Najbliższe tygodnie wydają się więc kluczowe dla stóp zwrotu w 2024 r.

Okiem eksperta
Sell in May…
Okiem eksperta
Patryk Pyka: A-B-C czy V?
Okiem eksperta
Na ile wystarczy paliwa zza oceanu?
Okiem eksperta
Fed i wciąż optymistyczne majowe perspektywy
Okiem eksperta
Hongkong wstaje z kolan
Okiem eksperta
Mniej gołębi Fed ciąży rynkom