WIG20 najsłabszy na świecie

Niewątpliwie jedną z przyczyn wyjątkowej słabości polskiego rynku akcji był sierpniowy wzrost rocznej dynamiki CPI do najwyższego poziomu od 26 lat.

Publikacja: 01.09.2022 21:00

Wojciech Białek,  analityk, TMS Brokers

Wojciech Białek, analityk, TMS Brokers

Foto: materiały prasowe

Czwartkowy spadek sprowadził WIG20 poniżej jego minimum z końca października 2020 r. Ten indeks był najniżej od początku kwietnia 2020. WIG20 był ponownie najsłabszym głównym indeksem giełdowym w Europie, chociaż w czwartek po południu ponad 2-proc. spadki notowały również brytyjski FTSE 250 i niemiecki mDAX.

Wśród głównych indeksów na świecie WIG20 był od końca ub.r. mocniejszy jedynie od rosyjskiego – rozliczanego w rublach – MOEX-a (WIG20 -34,49 proc., MOEX -36,91 proc.). WIG20 był najsłabszym z głównych światowych indeksów w okresie minionych sześciu miesięcy (-24,64 proc.), minionych trzech miesięcy (-18,68 proc.), minionych dwóch miesięcy (-12,27 proc.) i minionego miesiąca (-14,65 proc.). WIG20 był również najsłabszy z głównych indeksów rynków akcji na świecie w okresie minionych 10, 5, 3 i 1 sesji.

Niewątpliwie jedną z przyczyn tej wyjątkowej słabości polskiego rynku akcji był sierpniowy wzrost rocznej dynamiki CPI w naszym kraju do najwyższego poziomu od 26 lat (16,1 proc.).

Na cichego bohatera polskiego rynku akcji wyrasta powoli sWIG80, który ciągle przebywa powyżej poziomów swych minimów z 24 lutego i 14 lipca. Ale do tego poziomu wsparcia już niewiele brakuje.

Po siedmiotygodniowej przerwie kurs amerykańskiego dolara względem japońskiego jena wznowił w czwartek ustanawianie swych najwyższych od 1998 r. poziomów, zbliżając się do 140 JPY. Szczyt z sierpnia 1998 znajduje się na poziomie 147,62 JPY.

W środę cena kontraktów na gaz w Holandii (Dutch TTF Gas) spadła o ponad 12 proc., co czyni skalę tegotygodniowego spadku – 34 proc. – największą od marca br. Kontrakty na brytyjski gaz potaniały o 9,1 proc.

Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych USA osiągnęła w czwartek nowy najwyższy poziom od 2008 r., ale później lekko spadała. Rentowność dwulatek była nadal o ok. 0,25 pkt proc. powyżej poziomu rentowności amerykańskich dziesięciolatek. Tego typu „inwersja” rentowności obligacji jest utrzymującym się od dłuższego czasu sygnałem ostrzegającym przed recesją gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.

Saldo „byków” i „niedźwiedzi” w sondażu AAII było ujemne 22. tydzień z rzędu (-28,4 pkt proc. w tym tygodniu). W ten sposób wyrównany został rekord kolejnych ujemnych odczytów tego wskaźnika nastrojów amerykańskich inwestorów indywidualnych, który ustanowiony został pomiędzy sierpniem a grudniem 1990 podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Nastroje polskich inwestorów indywidualnych mierzone w sondażu INI SII były w tym tygodniu najgorsze od sześciu tygodni (saldo optymistów i pesymistów na poziomie -22,9 pkt proc.).

Okiem eksperta
Zwróćmy uwagę na obligacje korporacyjne
Okiem eksperta
Wysokie oczekiwania inwestorów
Okiem eksperta
Europa podejmuje decyzje...
Okiem eksperta
WIG z apetytem na rekordy
Okiem eksperta
Cisza przed czy po burzy?
Okiem eksperta
Bliski Wschód pretekstem zakończenia wzrostów?