Amerykańska waluta osłabiała się od początku wczorajszej sesji na Wall Street, jednak podczas dzisiejszych notowań spadek wartości dolara został zahamowany. Kurs EUR/USD poruszał się dziś w przedziale wahań 1,3960-1,4010. Podobnie zachowywał się kurs USD/JPY, który po wczorajszym wzroście dziś poruszał się w korytarzu 92,80-93,20.
Na rynek napłynęły nowe dane z gospodarek światowych, jednak nie wywarły one znaczącego wpływu na notowania głównych par walutowych – w centrum uwagi inwestorów znajdowała się bowiem zaplanowana wspomniana już prezentacja wyników kwartalnych Goldman Sachs. Z danych z Europy poznaliśmy wartość indeksu oczekiwań przedsiębiorców w Niemczech oraz poziom produkcji przemysłowej w strefie euro. Wielkość indeksu konstruowanego przez niemiecki instytut ZEW wyniosła w lipcu 39,5 pkt wobec 44,8 pkt w czerwcu, podczas gdy rynek prognozował 47,8 pkt.
Natomiast produkcja przemysłowa w państwach strefy euro wzrosła w maju o 0,5 % m/m, a w stosunku rocznym spadła o 17% r/r (oczekiwano natomiast wzrostu o 1,2% m/m oraz spadku o 17,7% r/r). Z danych napływających z USA, poznaliśmy poziom sprzedaży detalicznej, która wzrosła w czerwcu o 0,6% m/m, podczas gdy rynek oczekiwał zwyżki o 0,4%. W okolicach godziny 14.00 Goldman Sachs opublikował swój wynik finansowy za drugi kwartał, który okazał się znacząco lepszy od oczekiwań rynkowych. Bank ten odnotował zysk netto w wysokości 3,44 mld USD czyli 4,93 USD na akcję, podczas gdy rynek prognozował 3,54 USD na jedną akcję. Wyniki amerykańskiego giganta nie rozczarowały, co stanowi silne wsparcie dla nastrojów na rynku.
Podczas dzisiejszej sesji złoty zyskiwał na wartości względem euro oraz dolara, wspierany przez wzrosty na światowych parkietach. Na rynek napływały dziś komunikaty Ministerstwa Finansów, dotyczące poziomu przyszłorocznego deficytu budżetowego, który zdaniem MF nie powinien być wyższy od tegorocznego. Podczas przemówienia w sejmie minister Rostowski powiedział, że wpłata do budżetu państwa zysku NBP może uchronić Polaków przed zwiększeniem obciążeń podatkowych. Z opublikowanych dziś danych, warto wspomnieć o poziomie inflacji, która zwolniła w czerwcu do 3,5% r/r. Zaprezentowano również wielkość salda na rachunku obrotów bieżących, które wykazało sporą nadwyżkę na poziomie 207 mln euro, podczas gdy rynek oczekiwał salda na poziomie +45 mln euro. Na zakończenie sesji w Europie złoty zaczął istotnie zyskiwać na wartości, na co wpływ mogły mieć dobre wyniki Goldman Sachsa.
Sporządzili: