Wzrost na złotówce został wywołany przez europejskie indeksy i warszawską giełdę, gdzie główne indeksy zyskują ponad 2%. Dodatkowe wsparcie przyniosły wyniki banku Goldman Sachs, który zanotował wyższe od oczekiwań zyski za 2 kwartał tego roku. Według niepotwierdzonych doniesień dealerów rynku międzybankowego złotówka zyskała również dzięki konwersji znacznej ilości funduszy unijnych związanych z inwestycją na rynku motoryzacyjnym.

Inflacja CPI w Polsce wzrosła w czerwcu o 3.5% rok do roku, lekko poniżej przewidywanego przez analityków 3.6% wzrostu i 3.6% odczytu w maju. Wzrastają więc szanse, że Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie na kolejnym posiedzeniu 29 lipca. Również dane odnośnie rachunku bieżącego za czerwiec tego roku były pozytywne, gdyż pokazały znaczną nadwyżkę bilansową.

Inne waluty regionu też umacniają się od rana, węgierski forint zyskuje 0.4% do euro próbując przełamać kluczowy poziom oporu na 275 a czeska korona zyskuje do euro 0.2% handlując na poziomie 26.00. Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej w Czechach okazały się znacznie gorsze od oczekiwań, gdzie zanotowano 7.5% spadek rok do roku w maju.

Z technicznego punktu widzenia para EURPLN jest w trendzie spadkowym kierując się w stronę 4.3270. Przebicie tego poziomu otwarłoby drogę w stronę kluczowych poziomów wsparcia na 4.2970 i 4.2270. Opór znajduje się na poziomach 4.4470 i 4.4860. Ich przebicie oznaczałoby negację trendu spadkowego i wzrost pary w stronę 4.5780.

Andrzej KiedrowiczDealer walutowy Easy Forex Trading Ltd