TMS Brokers: Złoty rośnie w siłę

Złoty rozpoczął pierwszą w tym tygodniu sesję od zdecydowanego umocnienia w stosunku do głównych walut. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej wsparcia na poziomie 4,1800 i przed godz. 9.00 zniżkował w okolice 4,1630.

Publikacja: 27.07.2009 11:34

TMS Brokers: Złoty rośnie w siłę

Foto: TMS Brokers

Notowania USD/PLN natomiast spadły w ciągu godziny z poziomu 2,9500 (na którym znajdowały się ok. godz. 8.00) do 2,9150.Pokonanie wsparcia 4,1800, otwiera złotemu drogę do dalszego umocnienia, o ile nie nastąpi gwałtowna zmiana nastrojów na globalnym rynku finansowym, na co jednak w najbliższym czasie nie zanosi się. W bieżącym tygodniu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Ostatnia seria danych makroekonomicznych, jaka napłynęła z krajowej gospodarki, sugeruje, iż najprawdopodobniej Rada nie zmieni głównej stopy procentowej. Jakkolwiek zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spada, maleje tempo wzrostu płac, a inflacja systematycznie zniżkuje, jednak dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz bezrobociu zaskoczyły pozytywnie rynek i wskazują, iż sytuacja w krajowej gospodarce nie wymaga zdecydowanych i radykalnych działań stymulujących ze strony władz monetarnych. Ponadto, zdaniem niektórych członków RPP, w tym prof. M. Nogi, realna stopa procentowa (po uwzględnieniu inflacji) kształtuje się na poziomie 0%, co również przemawiałoby za zakończeniem cyklu obniżek kosztu pieniądza. Według oficjalnego stanowiska przewodniczącego Rady i prezesa NBP S. Skrzypka, RPP wciąż jednak znajduje się w fazie łagodzenia polityki pieniężnej. Dziś decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych podejmie Bank Węgier – w przeciwieństwie do oczekiwań odnośnie decyzji RPP, w przypadku Węgier prognozuje się obniżkę kosztu pieniądza o 50 pb do poziomu 9%. Wcześniej Bank powstrzymywał się z cięciem stóp procentowych, nie chcąc nasilać presji deprecjacyjnej w notowaniach forinta. W obecnych warunkach rynkowych jednak, reakcja inwestorów na obniżkę stóp procentowych powinna być zdecydowanie słabsza niż w poprzednich miesiącach, co też planują wykorzystać węgierskie władze monetarne.

Podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej kurs EUR/USD zwyżkował w ślad za tamtejszymi giełdami i zdołał dotrzeć w okolice 1,4250. Dobre nastroje na parkietach poprawił dodatkowo odczyt indeksu zaufania konsumentów z Korei Południowej. Wskaźnik ten osiągnął najwyższy poziom od 7 lat. Wspomniany wzrost kursu EUR/USD mieści się w dotychczasowym paśmie wahań. Jeśli jednak dzisiaj na giełdach europejskich i amerykańskich będziemy obserwować dalszą zwyżkę, powstanie szansa na wybicie się górą notowań wartości euro względem dolara. Przy realizacji takiego scenariusza, pierwszym celem dla eurodolara stanie się poziom 1,4340. Dzisiaj o godz. 9.25 za euro płacono 1,4253 USD.Pozytywnie na nastroje inwestycyjne na dzisiejszej sesji europejskiej może wpływać wyższy od prognoz odczyt indeksu zaufania konsumentów GfK z Niemiec. Wzrósł on do 3,5 pkt. – najwyższego poziomu od ponad roku. Z istotnych danych poznamy dzisiaj jeszcze o godz. 16.00 sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA.Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe spotkanie przedstawicieli USA i Chin. Będą na nim poruszane m.in. tematy gospodarcze. Niewykluczone, że Chiny zażądają zapewnień ze strony Stanów Zjednoczonych, iż kraj ten będzie dbał o stabilność notowań dolara, nie podejmując działań, które mogłyby spowodować jego większe osłabienie. Deprecjacja dolara byłaby dla Chin wyjątkowo szkodliwa, gdyż państwo to jest największym na świecie posiadaczem amerykańskich obligacji.

Sporządzili:

Joanna Pluta

Tomasz Regulski

Departament Analiz

[link=http://www.tms.pl]DM TMS Brokers S.A. [/link]

Okiem eksperta
Inflacja nieznacznie w górę. Co zrobi RPP?
Okiem eksperta
2900 pkt na wykresie WIG20 w zasięgu wzroku?
Okiem eksperta
Geopolityczny strach przegrywa z apetytem na ryzyko
Okiem eksperta
Rekord S&P 500 tuż-tuż?
Okiem eksperta
Oczy skierowane na ropę
Okiem eksperta
Spokojna reakcja rynku na amerykański atak