Dziś jednak już za nami dane dotyczące indeksu nastroju konsumentów, publikowanego przez Gfk dla Niemiec: indeks wzrósł do poziomu 3,5 pkt., pozytywnie zaskakując, ponieważ prognozowano, że wyniesie 2,9 pkt. Dziś o 10:00 podany zostanie odczyt danych o dynamice podaży pieniądza M3 w Eurolandzie (przewidywania mówią o wzroście o 3,5% w ujęciu rocznym), zaś o 16:00 nadejdą wiadomości z amerykańskiego rynku nieruchomości: o sprzedaży nowych domów (tempo sprzedaży ma wzrosnąć do 350 tysięcy jednostek rocznie, tj. o 2,3% w ujęciu miesięcznym). Wzmiankowany już raport o PKB w USA przyniesie wstępny odczyt danych za drugi kwartał 2009 roku. Annualizowane tempo zmiany produktu krajowego brutto ma wynieść, według prognoz, -1,5% (w poprzednim kwartale było to -5,5%). Oznacza to, że w ujęciu kwartalnym PKB Stanów Zjednoczonym zmniejszy się w przybliżeniu o 0,4%. To odczyt znacznie lepszy, niż najnowsze dane z Wielkiej Brytanii oraz spodziewane odczyty ze strefy euro. Interesująca z pewnością będzie struktura kontrybucji poszczególnych sektorów amerykańskiej gospodarki do zmiany PKB. Ostatnie dane wskazują, że niedługo może zacząć zmniejszać się ujemny wpływ sektora budowlanego na dynamikę PKB, obecnie jednak obserwować będziemy przede wszystkim ujemny wpływ sektora przemysłowego.

Odczyt danych z Niemiec – o indeksie nastroju konsumentów Gfk – może dawać pewne podstawy do patrzenia z optymizmem w przyszłość. Wartość indeksu jest najwyższa od roku. Gfk przypisuje taki rozwój sytuacji bardzo niskiej inflacji i faktowi, że sytuacja na rynku pracy jeszcze nie zaczęła się bardzo dynamicznie pogarszać. W niemieckiej gospodarce odnotowano w ostatnim czasie również wzrost liczby zamówień w przemyśle oraz wzrost produkcji przemysłowej.

Najważniejszym wydarzeniem w naszym kraju będzie w tym tygodniu decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która ogłoszona zostanie w środę. Spodziewamy się, że w tym miesiącu Rada utrzyma stopy na niezmienionym poziomie 3,5%. Notowania kontraktów terminowych na stopy procentowe w ostatnich tygodniach obniżały się. Inflacja CPI wyniosła w ostatnim odczycie 3,5% w ujęciu rocznym i zarówno według RPP, jak i według ekonomistów sektora prywatnego, ma się dalej obniżać. Niepokojące może być utrzymywanie się wskaźnika inflacji netto ponad poziomem 2,5% w ujęciu rocznym, jednak i ten wskaźnik powinien w najbliższych miesiącach obniżać notowania. Nie jest wykluczone, że w IV kwartale doczekamy się jeszcze jednej obniżki stóp procentowych.

Od rozpoczęcia obrotu na rynkach światowych złoty odnotował już umocnienie wobec euro oraz dolara. Notowania naszej waluty wobec euro powinny kształtować się dziś między 4,16 a 4,19 EURPLN. W najbliższych dniach natomiast notowania na rynku walutowym będą pod wpływem notowań indeksów nastroju konsumentów, jednak decydujący, jak wspomniano na początku, będzie piątkowy raport o PKB w USA.