Bodźcem do kontynuacji wzrostów były opublikowane w dniu wczorajszym lepsze dane na temat indeksu PMI z sektora przemysłowego w strefie euro, Wielkiej Brytanii , a także indeksu ISM z USA. Rynek pozostaje zdumiewająco mocny i skupiony na pozytywnych danych napływających z gospodarki, jednak w tym tygodniu powinniśmy obserwować większą skłonność inwestorów do realizacji zysków przed publikacją raportu z rynku pracy w USA. W dalszym ciągu dobre nastroje oraz apetyt na ryzyko to dwa czynniki, które negatywnie oddziaływają na walutę amerykańska i japońską. Korzystają na tym natomiast waluty z rynków wschodzących, w tym złoty.
Utrzymująca się słabość waluty amerykańskiej doprowadziła tym razem do skutecznego przełamania poziomu 1,4300 i kontynuacji wzrostów na eurodolarze. Tym samym kurs wyłamał się z szerszego zakresu wahań, w jakim pozostawał w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że dolar pozostaje już bardzo wyprzedany. Pona][/mail]dto na indeksie dolarowym na wykresie w skali dziennej zbliżamy się do istotnego wsparcia w rejonie 75,00- 76,00, gdzie podfala pierwsza zrównała by się w stosunku 1:1 z obecnie kształtująca się podfalą piątą, co ostatecznie dopełniłoby całą 5- falową strukturę. Powyższe czynniki mogą być impulsem do korekty na USD w najbliższym czasie.
W dniu dzisiejszym na rynki na rynki napłyną kolejne wskaźniki z USA, tym razem dotyczące wydatków i dochodów Amerykanów, a także dane z rynku nieruchomości. Z ważniejszych raportów kwartalnych poznamy e publikowane przez UBS i BNP Paribas.
[b]EURPLN[/b]
Utrzymujący się pozytywny klimat inwestycyjny na rynkach akcji sprzyja trendowym zachowaniom złotego. Sprzyjają temu również lepsze dane, w tym największy miesięczny wzrost indeksu PMI do Polski, co wzmaga optymizm odnośnie nadchodzącego odbicia w gospodarce. Tempo aprecjacji waluty polskiej powinno nieco wyhamować w rejonie 4,06-4,07, gdzie znajduje się istotny rejon wsparcia wyznaczony przez 50% zniesienie Fib ca łosic wzrostów począwszy od początku sierpnia 2008r oraz projekcję 141,4% zniesienia impulsu wzrostowego z poziomu 4,2226 w okolice 4,6018. 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym wyznacza najbliższy opór w rejonie 4,15.