Krótko po tym dolar umocnił się wobec euro, waluty rynków wschodzących poniosły straty, a indeksy na europejskich giełdach zanurkowały (WIG20 stracił ponad 2% już po 16:00). Jedną z prawdopodobnych przyczyn takiego rozwoju sytuacji był nieznacznie gorszy od oczekiwań odczyt indeksu ISM w sektorze usług. Zamiast prognozowanych 48 pkt. indeks osiągnął jedynie 46,4 pkt., co oznacza spadek w stosunku do odczytu z poprzedniego miesiąca. Publikowane dotychczas w ostatnich dniach miary nastrojów w gospodarce oraz indeksów aktywności gospodarczej wskazywały na poprawę sytuacji zarówno w Eurolandzie, jak i w Stanach. Odczyty indeksów PMI w sektorze usług, podane w dniu dzisiejszym, w większości przypadków przekroczyły prognozowane poziomy.

Wśród pozostałych danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na podane przez brytyjski Office for National Statistics dane dotyczące produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa wzrosła między majem a czerwcem o 0,5%, jednak najważniejszy wydaje się fakt, ze zatrzymane zostało „nurkowanie” tego wskaźnika, którego Wielka Brytania doświadczyła na początku roku. W stosunku do IV kwartału 2008 w I kwartale 2009 produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła o ponad 15%. W II kwartale 2009 okazała się już tylko o 0,6% niższa, niż w I kwartale 2009. W stosunku do II kwartału 2008 roku produkcja jest o 11,8% niższa.

Sprzedaż detaliczna w Eurolandzie spadła w ujęciu miesięcznym o 0,2%, podczas gdy prognozowano jej wzrost o 0,4%. Spośród krajów strefy euro najszybszy spadek odnotowano w Niemczech (1,8% w ujęciu miesięcznym). Spada przede wszystkim popyt na dobra trwałego użytku. Rośnie wartość sprzedaży w handlu internetowym, wartość sprzedaży paliw oraz rynek farmaceutyczny i kosmetyczny.

Od 13:30 publikowano dane z USA: najpierw raport Challenger o planowanych zwolnieniach (w poprzedniej edycji donoszono o planowanej redukcji 74,8 tysiąca miejsc pracy, w tej o 97,4 tys.), następnie raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym (spadek zatrudnienia wyniósł 371 tys. osób, znacznie mniej niż przed miesiącem, kiedy to jednak odnotowano zwiększoną liczbę zwolnień w sektorze motoryzacyjnym). Bardziej korzystne od prognoz były doniesienia o dynamice liczby zamówień w przemyśle, a w szczególności liczby zamówień na dobra trwałego użytku z wyłączeniem środków transportu (wzrosty o, odpowiednio, 0,4% m/m i 1,6% m/m). Jeśli uwzględnić środki transportu, zamówienia na dobra trwałego użytku spadły w czerwcu o 2,2%. W kolejnym miesiącu odczyt tych danych powinien być bardziej korzystny, jednak głównie wskutek uruchomienia przez amerykański rząd programu CARS, realizującego dopłaty do kupna nowych samochodów.

Najbardziej istotną informacją z naszego kraju był raport BZWBK za I półrocze 2009. Odnotowano niższy od oczekiwań spadek zysku za II kwartał, jednak gorszy od oczekiwań całkowity wynik za I półrocze: 377 mln PLN. Należy dodać, że bank nie ujawnił szczegółów wyników za II kwartał 2009 roku.