Na zmniejszenie straty wpłynęła głównie poprawa wyników na działalności inwestycyjnej. To trzeci w tym tygodniu raport finansowy z sektora bankowego (we wtorek wyniki opublikował bank Pekao S.A., zaś w dniu wczorajszym BZWBK; w obydwu przypadkach wyniki były lepsze od oczekiwań).
W dniu wczorajszym nastroje na rynkach kapitałowych pogorszyły się gwałtownie po godzinie 16:00, czyli po publikacji odczytu indeksu ISM, mierzącego aktywność gospodarczą w sektorze usług w Stanach. W przeciwieństwie do pozostałych podawanych w tym tygodniu indeksów aktywności dla ważnych gospodarek świata, ISM w sektorze usług odnotował spadek w stosunku do odczytu sprzed miesiąca, podczas gdy prognozowano jego wzrost. Pogorszenie sytuacji na giełdach w Stanach Zjednoczonych w ciągu kilkunastu minut wpłynęło na notowania na warszawskim parkiecie, pogłębiając spadek indeksu WIG20 z -0,5% do -3,3%. Sesje giełd Dalekiego Wschodu mogą jednak zakończyć się na plusie: w momencie, gdy pisany jest ten tekst, indeks Nikkei225 rośnie o 1,32%, a HangSeng o 0,48%.
W kalendarzu wydarzeń makroekonomicznych na dzień dzisiejszy najważniejsze wydarzenia to decyzje ECB oraz Banku Anglii o kształcie polityki pieniężnej. Nie spodziewamy się oczywiście zmian stóp procentowych, ale zarówno w przypadku ECB, jak i w przypadku Banku Anglii komunikat po posiedzeniu będzie zawierał istotne kwestie, dotyczące programów monetyzacji długu. Bank Anglii ma dziś podjąć decyzję, czy przedłużyć opiewający dotychczas na 125 mld GBP program skupu papierów dłużnych z banków. Dane o aktywności gospodarczej oraz o produkcji przemysłowej dostarczyły pozytywnych niespodzianek, jednak dane o dynamice PKB w II kwartale potwierdziły, że recesja w Wielkiej Brytanii jest rzeczywiście głęboka. Bank Anglii prawdopodobnie rozszerzy program, aby poprawić nastroje i przybliżyć wyjście z recesji.
Poza wzmiankowanymi wydarzeniami czeka nas dziś odczyt danych o liczbie zamówień w sektorze przemysłowym w Niemczech (o godzinie 12:00, prognozowany jest wzrost o 1% w ujęciu miesięcznym) oraz o liczbie nowo rejestrowanych bezrobotnych w USA (spodziewany odczyt to 593 tys. osób).
Mimo wczorajszego pogorszenia nastrojów, dziś rano kurs EURUSD znajduje się ponad poziomem 1,44, z którego właśnie wczorajszego popołudnia cofnął się do ok. 1,4350. Oznacza to, że nastroje na rynkach finansowych są całkiem dobre i dziś może nas czekać umocnienie złotego zarówno wobec euro, jak i wobec dolara.