Korekcyjny wzrost EUR/PLN zatrzymał się przy 4,0800 i analiza wykresów wciąż wskazuje na kontynuację umocnienia złotego, w kierunku 4,00 i dalej do 3,8700 (który jest moim średnioterminowym celem).
Taki scenariusz umocnienia złotego byłby moim zdaniem bardzo prawdopodobny, gdyby nie piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy i gwałtowny spadek EUR/USD. Gra na osłabienie dolara była w ostatnich tygodniach bardzo popularną i dość beztroską strategią. Natomiast spadek EUR/USD do 1,4800 uruchomił szereg transakcji stop-loss i wygenerował pierwsze sygnały zmiany trendu. Do tej pory spadek EUR/USD niósł ze sobą osłabienie walut rynków wschodzących, gdyż zwykle pojawiał się ze wzrostem awersji do ryzyka. Wprawdzie ostatni spadek nie jest związany z klimatem inwestycyjnym, ale wciąż trudno jest uwierzyć w diametralne odwrócenie korelacji.
Kolejne tygodnie na rynku walutowym mogą więc być bardzo ciekawe, szczególnie że rynek stopniowo traci płynność i wszystkim udziela się klimat Świąt. Na koniec poniedziałkowej sesji euro kwotowane było na poziomie 4,0680, podczas gdy dolar na 2,7460. Kurs CHF/PLN był na 2,6930.
[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]