Co prawda, wczorajszy spadek indeksów w USA odbył się na zdecydowanie wyższym niż w ostatnich dniach wolumenie, ale już dzisiaj indeksy europejskie zbliżają się ponownie do szczytów, a kontrakty amerykańskie sugerują wysokie otwarcie. Na NYSE obróciło się wczoraj ponad 1,7 miliarda akcji. Przeważały spółki spadkowe w proporcji około 2,5:1, a wolumenowo 8:1. Dzisiejsze wygasanie kontraktów terminowych nie zapowiada się zbyt spektakularnie, ale należy spodziewać się większej zmienności, szczególnie bezpośrednio po otwarciu i w ostatniej godzinie handlu.
Ciekawiej sytuacja prezentuje się na walutach oraz innych rynkach skorelowanych z dolarem. Indeks dolara testował dzisiaj istotny opór techniczny przy 78. Ostatni raz indeks znajdował się na tym poziomie na przełomie sierpnia i września tego roku. W ciągu dwóch tygodni rynek więc zniósł całe osłabienie dolara z ostatnich 3 miesięcy. To bardzo silny impuls, który prawdopodobnie wynika z zamykania pozycji przed końcem roku. Co ciekawe w 2007 roku, kiedy dolar przez większość czasu tracił na wartości, rynek zachował się podobnie - od końca listopada do świąt dolar zyskiwał (zbiegiem okoliczności również do poziomu 78 na indeksie dolara) by potem oddać cały ruch w kolejnych tygodniach. Być może więc niedawna rekomendacja Goldman Sachs, mówiąca o osłabieniu dolara w kierunku 1,55 sprawdzi się w pierwszych tygodniach 2010 roku.
[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]