Od trzech tygodni trwa spektakularne umocnienie dolara, który wcześniej wydawał się skazany na "śmierć". Odwrót kursu EUR/USD od tegorocznych szczytów (1,50-1,51) doprowadził już do spadku do prawie 1,43.
Tak silnej fali zniżkowej nie było od połowy kwietnia, a więc od okresu, kiedy inwestorzy mieli jeszcze sporo wątpliwości, czy udało się na dobre wyjść z kryzysu finansowego. Z punktu widzenia analizy technicznej przebicie dołków z listopada (1,46-1,47) oraz października (1,45) oznacza zmianę długoterminowego trendu na spadkowy. Ta "rewolucja" w umiarkowany sposób przekłada się na razie na rynek złotego. Co prawda kurs EUR/USD znalazł się w czwartek najwyżej od czterech miesięcy, ale notowania EUR/PLN tkwią w szerokiej konsolidacji poniżej 4,28.
Istotne w minionym tygodniu były też wydarzenia na polskim rynku długu. 3-miesięczna stawka pożyczek międzybankowych (Wibor) po pięciu miesiącach stabilizacji w okolicy 4,10 proc., podskoczyła mocno do 4,15 proc., co można interpretować jako wyraz oczekiwań na zaostrzenie polityki pieniężnej. W górę idzie też rentowność obligacji 10-letnich. W czwartek sięgnęła 6,27 proc. i była najwyższa od lipca.
[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]