W poniedziałek waluta amerykańska lekko zyskiwała na wartości, natomiast dziś dolar pozostaje wyraźnie słabszy. Indeksy akcji utrzymują się blisko oporów w postaci ostatnich maksimów lokalnych, a na DAX.I został ustanowiony nowy tegoroczny szczyt.
Czynnikiem, który może przyczynić się do wzrostu zmienności w dniu dzisiejszym mogą być publikowane dane makroekonomiczne. W szczególności uwaga powinna się koncentrować na końcowych danych na temat PKB w III kwartale z USA, a także publikacjach z rynku nieruchomości. Analitycy oczekują, że sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrośnie w listopadzie w porównaniu do poprzedniego okresu.
Dziś rano poznaliśmy słabszy odczyt wskaźnika zaufania niemieckich konsumentów GFK. Finalne dane na temat wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii za III kwartał pokazały, iż gospodarka brytyjska kurczyła się w tempie 0,2% w ujęciu kwartał do kwartał, co było odczytem gorszym niż oczekiwania analityków. Funt zareagował na dane lekkim osłabieniem.
[b]EURPLN[/b]Złoty pozostaje nieco mocniejszy w dniu dzisiejszym, czemu sprzyja utrzymujący się pozytywny sentyment na rynkach akcji. Eurozłoty utrzymuje się poniżej oporu na poziomie 4,2170 w postaci zniesienia 61,8% całości fali spadkowej z poziomu 4,3315. Płytkość rynku może sprzyjać utrzymaniu się zakresu 4,1540-4,22 w najbliższych dniach. Dziś opublikowane zostaną dane na temat inflacji bazowej w listopadzie. Analitycy oczekują, iż inflacja utrzyma się na poziomie 2,9% licząc rok do roku. [b]EURUSD[/b]Eurodolar od początku tego tygodnia handlowany jest w wąskim zakresie wahań. Górną granicę wyznaczają okolice 1,4350/60, natomiast dolne ograniczenie przebiega w rejonie 1,4260. Okres przedświąteczny sprzyja redukowaniu pozycji, co może przełożyć się na ruch korekcyjny na dolarze. Być może dzisiejsze dane z rynku nieruchomości w USA okażą się symptomem do jakiegoś większego ruchu.
[b]GBPUSD[/b]Po raz kolejny GBPUSD znalazł wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych. Dzisiaj kurs nieco odreagowuje wczorajsze spadki, jednak najbliższy opór na poziomie 1,6100, może zahamować dalsze wzrosty. Z technicznego punktu widzenia w dalszym ciągu preferowalibyśmy krótkie pozycje na tej parze. Przy nieco lepszym sentymencie do dolara utrzymującym się w ostatnim czasie obecny zasięg ruchu korekcyjnego może rozszerzyć się w okolice 1,5800. 38,2% zniesienia całości fali korekcyjnej z poziomu 1,6410 wyznacza opór w rejonie 1,6170.