Dane z Polski bez wpływu na złotego

Podczas wczorajszej sesji złoty nieco zyskał na wartości. Kurs EUR/PLN zszedł w okolice poziomu 4,1650. Dzisiaj kształtuje się on nieco ponad 4,1700. Kolejne godziny dzisiejszej sesji nie powinny przynieść radykalnych zmian w notowaniach rodzimej waluty

Publikacja: 23.12.2009 10:36

Tomasz Regulski, TMS

Tomasz Regulski, TMS

Foto: TMS Brokers

O godz. 10.00 z Polski poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia. Pierwszy z wymienionych wskaźników wzrósł w minionym miesiącu w ujęciu rocznym o 6,3%, podczas gdy prognozy zakładały odczyt wynoszący 4,1%. Stopa bezrobocia w listopadzie osiągnęła zgodny z oczekiwaniami poziom 11,4%. Złoty nie zareagował na publikację tych danych. Tuż po ich odczycie kurs EUR/PLN kontynuował konsolidację w pobliżu 4,1700.

Dzisiaj poznamy jeszcze decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Koszt pieniądza w naszym kraju prawdopodobnie zostanie utrzymany na dotychczasowym poziomie. Taka decyzja nie powinna mieć wpływu na notowania polskiej waluty. Dokładna godzina, w której RPP ogłosi swą decyzję tradycyjnie nie jest znana.

Oficjalny komentarz do niej zostanie natomiast przedstawiony nieco wcześniej niż zwykle – o godz. 15.00. Rada zachowuje obecnie neutralne nastawienie do polityki pieniężnej i prawdopodobnie w takim tonie zostanie sformułowany przedstawiany dzisiaj komunikat. Nie przyniesie on raczej żadnego zaskoczenia dla rynku, dlatego też jego publikacja nie wywoła raczej wzrostu zmienności w notowaniach złotego.

We wtorek kurs EUR/USD pokonał minima z zeszłego tygodnia i zszedł nieco poniżej poziomu 1,4220. Następnie wszedł w fazę konsolidacji w pobliżu 1,4250. Konsolidacja ta kontynuowana jest również dzisiaj. Wczoraj presję spadkową w notowaniach tej pary walutowej stworzyły lepsze od prognoz dane z USA na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym w listopadzie. Dzisiaj o godz. 16.00 poznamy odczyt sprzedaży nowych domów w minionym miesiącu w Stanach Zjednoczonych.

Oprócz tego wskaźnika przedstawione zostaną również szacunki wydatków i przychodów Amerykanów (o godz. 14.30) oraz finalny odczyt indeksu nastrojów konsumentów sporządzanego przez Uniwersytet Michigan (o 15.55). Dane te nie powinny mieć trwałego wpływu na notowania EUR/USD.Wczoraj OPEC zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił limitu wydobycia ropy naftowej. Sekretarz generalny kartelu wskazał, iż byłby usatysfakcjonowany, gdyby ograniczenia w produkcji członkowie tej organizacji spełniali w 75-80% (obecnie są one wypełniane w niespełna 60%).

Wczoraj w trakcie sesji amerykańskiej wartości ropy Brent wzrosła w okolice 74,00 USD. Dzisiaj jej cena kształtuje się nieco poniżej tego poziomu. Dopóki pozostaje ona poniżej pasma istotnych oporów 75,00-76,00 USD, wciąż zachowuje potencjał do spadku w kierunku 70,00 USD. Chwilowy wzrost zmienności w notowaniach surowca może wywołać dziś publikacja cotygodniowych danych z USA na temat zapasów ropy naftowej i jej pochodnych (poznamy je o godz. 16.30).

Tomasz Regulski

[link=http://www.tms.pl]DM TMS Brokers S.A.[/link]

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]

Okiem eksperta
Czas zapiąć pasy
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem inflacji
Okiem eksperta
WIG20 w trendzie wzrostowym. W kierunku 3000 pkt
Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja
Okiem eksperta
Czy Polacy inwestują dobrze?
Okiem eksperta
Wakacje nigdy nie są nudne