Bez fajerwerków obeszło się również w Japonii, gdzie inwestorzy poznali listopadową dynamikę produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Dane okazały się zbieżne z oczekiwaniami analityków i potwierdziły tezę, że azjatyckie gospodarki w szybkim tempie wracają na ścieżkę wzrostu.

Niewiele działo się również wczoraj na rynkach obligacji. Rentowność krajowych dwulatek wzrosła nieznacznie o 0,002 p.p. Nie zmienił się także znacząco obraz rynku zachodnich obligacji, gdzie krzywe rentowności są obecnie rekordowo strome. W najbliższym czasie należy spodziewać się dalszego wzrostu stóp procentowych na świecie.

Korzystne czwartkowe dane z amerykańskiego rynku mogą przyczynić się do wzrostu obaw o wcześniejsze podwyżki stóp procentowych. Dodatkowe trzy grosze dołożą również znaczące aukcje obligacji amerykańskich w tym tygodniu. Scenariusz wystromienia krzywej rentowności powielą zapewne także polskie obligacje, które będą dążyć do konwergencji z rynkami rozwiniętymi.

Efekt ten zostanie wzmocniony przez rosnące obawy inflacyjne sygnalizowane wskaźnikami wyprzedzającymi.

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]