Złoty i akcje tanieją

– Grecja to jednostkowy przypadek w UE – przekonywał unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn. Odniósł się do spekulacji, że podobnego jak Grecja wsparcia mogą wkrótce potrzebować inne państwa.

Publikacja: 06.05.2010 07:17

Paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 1 proc. O blisko 4 proc. tąpnął ateński indeks ASE

Paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 1 proc. O blisko 4 proc. tąpnął ateński indeks ASE20. Nasz WIG spadł o 1,7 proc.

Foto: AFP

– Portugalia podjęła już środki zapobiegawcze, a inne kraje są w znacznie lepszej kondycji – mówi szef MFW Dominique Strauss-Kahn.

Obaj jednak podkreślili, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się kryzysu fiskalnego na inne kraje strefy euro, trzeba go ugasić w Grecji. Rynki finansowe nie są jednak przekonane, że to się uda. Silny sprzeciw greckiego społeczeństwa może uniemożliwić rządowi w Atenach przeforsowanie reform, do których zobowiązał się on w zamian za pomoc. W środę trwał tam strajk generalny.

Euro osłabiło się wczoraj po raz kolejny wobec dolara o ponad 1,1 proc. Od początku roku straciło już ponad 10 proc. Taniały też akcje. Paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 1 proc. O blisko 4 proc. tąpnął ateński indeks ASE20. Nasz WIG spadł o 1,7 proc. Osunął się poniżej styczniowego szczytu (41617 pkt), który część analityków uznawała za ważny poziom wsparcia chroniący drogi w kierunku lutowego dołka (37322 pkt). Przecenie akcji towarzyszyło osłabienie złotego.

Euro kosztowało przez chwilę powyżej 4,1 zł, a kurs dolara przekraczał nawet 3,17 zł. To najwięcej od lipca 2009 r. Witold Koziński, wiceprezes NBP, i Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów, mówili wczoraj, że obecny poziom notowań złotego jest odpowiedni.

Przedstawiciele banku centralnego i resortu finansów nie zgadzali się natomiast co do odnowienia linii kredytowej z MFW o wartości 20,5 mld USD. Według NBP dostęp do pieniędzy z MFW nie jest w tej chwili potrzebny, m.in. ze względu na mocne fundamenty naszej gospodarki.

Komisja Europejska prognozuje, że w tym roku wzrost PKB Polski wyniesie 2,7 proc. i będzie to najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej. MF jest jednak zdania, że niestabilna sytuacja na rynkach finansowych to dodatkowy argument za przedłużeniem umowy z MFW. Wczoraj minister finansów Jacek Rostowski na piśmie poprosił Piotra Wiesiołka, p.o. prezesa NBP, o wsparcie wniosku resortu o przedłużenie dla Polski dostępu do elastycznej linii kredytowej.

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu