Jednoznacznej odpowiedzi nie dały wyczekiwane dane o płacach i zatrudnieniu w styczniu. Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły co prawda nieco mniej, niż się spodziewano – o 5 proc. r./r., ale z kolei zatrudnienie wzrosło znacznie szybciej, niż prognozowano – o 3,8 proc. r./r. Oczekiwania co?do dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej próbowała tonować
Elżbieta Chojna-Duch z RPP, która w wywiadzie dla TVN CNBC zapowiadała?spadek inflacji w drugiej połowie roku. Ostatecznie górą były jednak znów czynniki wspierające złotego. Kurs EUR/PLN obniżył się z 3,92 poniżej 3,91 o godz. 17.00. Na dłuższą metę wciąż na rynku naszej waluty panuje jednak równowaga, którą od dołu ograniczają okolice 3,85,?a od góry – 3,95.
Podobnie wyglądała wczoraj sytuacja na światowym rynku. Kurs EUR/USD zmienił się niewiele mimo napływu sporej dawki danych makro z USA. Z jednej strony obawy wzbudzał wzrost inflacji PPI (w wersji bazowej wyniósł 1,6 proc. r./r., podczas gdy oczekiwano 1,2 proc.), ale wyciąganie wniosków utrudniał spadek produkcji przemysłowej (0,1 proc. m./m.).
Na rynku długu wydarzeniem była największa od 11 miesięcy aukcja sprzedaży obligacji o zmiennym oprocentowaniu. Ministerstwo Finansów pozyskało łącznie 2,45 mld zł przy popycie 6,15 mld zł.