Impulsów nie zabraknie

Wczorajsze święto w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ograniczyło aktywność na rynkach. Dziś jednak wszystko wraca do normy. Potencjalnych impulsów nie zabraknie. Już tych które pojawiły się od północy wystarczyłoby na cały dzień.

Aktualizacja: 25.02.2017 17:42 Publikacja: 31.05.2011 10:40

Marcin Kiepas

Marcin Kiepas

Foto: XTB

A w kalendarium czeka jeszcze cała ich grupa. Począwszy od polskich danych o Produkcje Krajowym Brutto (PKB), poprzez decyzję Banku Kanady ws. stóp procentowych, a na publikacji amerykańskich indeksów Chicago PMI i Conference Board kończąc.

[srodtytul]WSJ windują euro powyżej 1,44[/srodtytul]

W ostatnich tygodniach spekulacje prasowe nt. przyszłości Grecji są stałym elementem rozstrzygającym o losach EUR/USD. Nie inaczej jest dziś. Doniesienia Wall Street Journal nt. ewentualnych ustępstw Niemiec ws. Grecji i zgodny tego kraju na nowy pakiet pomocowy, wsparły notowania wspólnej waluty. Szczególnie, że wpisuje się to we wczorajsze słowa szefa Eurogrupy, który po spotkaniu z prezydentem Francji powiedział, że optymistycznie ocenia możliwość wypracowania nowego planu pomocowego dla Grecji.

Kurs EUR/USD w nocy wspiął się do 1,4405, pokonując barierę podażową na poziomie 1,4315. To koresponduje z zeszłotygodniowym wybiciem górą z kanału spadkowego na wykresie dziennym. Tej pary. Najbliższy opór to 1,4415. Kolejny zaś 1,45. [srodtytul]Wzrostowa korekta na EUR/CHF[/srodtytul]

Wtorkowy poranek przynosi również mocne odbicie na EUR/CHF, po tym jak jeszcze wczoraj para ta wyznaczała nowe historyczne minima na 1,2133. Wsparciem okazał się nie tylko wspomniany wyżej artykuł w WSJ, ale również silne krótkoterminowe wyprzedanie. Proces ten dodatkowo wzmocniły, opublikowane dziś rano dane nt. dynamiki szwajcarskiego PKB. W I kwartale 2011 roku szwajcarska gospodarka rozwijała się w tempie 0,3% w ujęciu kwartalnym (po uwzględnieniu czynników sezonowych). To wzrost znacznie poniżej rynkowego konsensusu, który ukształtował się na poziomie 0,7% K/K. Dane odsuwają oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez Narodowy Bank Szwajcarii. Jeszcze przed ich publikacją rynek terminowy wyceniał pierwszą podwyżkę dopiero na przełomie I i II kwartału 2012 roku. [srodtytul]Moody’s ostrzega Japonię[/srodtytul]

Moody's Investors Service umieścił rating Japonii na liście obserwacyjnej z możliwością jego obniżenia w przyszłości, poinformowała agencja. Moody's obecnie utrzymuje długoterminowy rating w walucie zagranicznej i krajowej Japonii na poziomie Aa2. W lutym br. agencja informowała, że obniżyła jego perspektywę do negatywnej ze stabilnej, obawiając się czy kraj ten zdoła obniżyć deficyt i zatrzymać narastający dług.

Kurs USD/JPY zareagował silnym wzrostem na komunikat Moody’s. Kurs, który od miesięcy walczy o utrzymanie powyżej bariery 80 jenów, rośnie dziś do 81,65 z 80,93 w poniedziałek na zamknięciu. Słabszy jen, jak również opublikowane w nocy kwietniowe dane o produkcji przemysłowej w Japonii (1% M/M) i majowy indeks PMI dla tamtejszego sektora przemysłowego (wzrost do 51,3 z 45,7), wsparły nastroje na tokijskiej giełdzie. Indeks Nikkei wzrósł o 2% do 9693,73 pkt., kończąc dzień na najwyższym poziomie do 1,5 miesiąca.

[srodtytul]CHF/PLN wreszcie w dół[/srodtytul]

Poprawa nastrojów na rynkach globalnych oraz opublikowane dziś wyraźnie słabsze od oczekiwań dane nt. wzrostu gospodarczego w Szwajcarii, pozwoliły wyraźnie umocnić się złotemu w relacji do szwajcarskiego franka. Po godzinie 09:00 kurs CHF/PLN testował poziom 3,2269 zł, wobec 3,2618 zł wczoraj. Te spadki mogą jeszcze nieco się pogłębić. Warunkiem jest utrzymanie dotychczasowych dobrych nastrojów na świecie, przy jednoczesnych pozytywnych danych o polskim PKB za I kwartał 2011. Główny Urząd Statystyczny opublikuje je o godzinie 10:00. Rynkowy konsensusu kształtuje się na poziomie 4,4% R/R. To nieznacznie mniej niż w ostatnim kwartale ub.r., gdy polska gospodarka rosła w tempie 4,5% R/R. Nie jest jednak wykluczone, że dane będą nieco lepsze od prognoz. [srodtytul]Wtorkowe kalendarium[/srodtytul]

We wtorek uwaga inwestorów powinna koncentrować się przede wszystkim na danych o polskim PKB, wstępnych szacunkach majowej inflacji Strefie Euro, decyzji Banku Kanady ws. stóp procentowych oraz amerykańskich indeksach Chicago PMI, Conference Board i S&P/Case-Shiller.

Marcin R. Kiepas

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum