Ostatnie wiadomości z Wall Street mocno obciążają rynkową wycenę amerykańskiego dolara. Inwestorzy wzięli pod uwagę, że w listopadzie znacząco pogorszyła się aktywność w amerykańskim sektorze przemysłowym. Obrazujący ją indeks ISM spadł do 49,5 pkt. z 51,7 pkt. miesiąc wcześniej. Tym samym po dwóch miesiącach rozwoju, sektor przemysłowy w USA ponownie zaczął się kurczyć.

Czynnikiem ryzyka zwyczajowo okazał się polityczny pat w rozmowach nad „klifem fiskalnym". Wczoraj Biały Dom odrzucił republikański projekt likwidacji "klifu fiskalnego" oświadczając, że nie spełnia on zapowiedzi prezydenta Obamy podwyżki podatków dla najbogatszych Amerykanów. Rozmowy w tej sprawie będę jeszcze kontynuowane, jednak czas ucieka, ponieważ obie strony muszą osiągnąć porozumienie do 31 grudnia. Jeśli do tego czasu impas nie zostanie przełamany nastąpią automatyczne drastyczne podwyżki podatków i cięcia wydatków, które mogą zepchnąć gospodarkę amerykańską ponownie w stan recesji. Kolejnym elementem ryzyka będą ważne dane z amerykańskiego rynku pracy, które zaczną napływać od środy.

EUR/USD

W rezultacie, początek miesiąca dla posiadaczy długich pozycji w euro rozpoczyna się w optymistycznym nastroju. Od rana obserwujemy wzmożony popyt na europejską walutę. Tym samym kurs eurodolara ustanowił nowe maksima, przełamując po drodze opór 1,3080. Jest to sygnał, że popyt posiada większe zamiary, dlatego pojawienie się nowych szczytów w grudniu będzie bardzo prawdopodobne. Trend wzrostowy jest zachowany, dlatego obecnie celem byków jest 1,3145. Wsparcie trzeba ustawić na 1,3045. Negatywnym sygnałem dla posiadaczy długich pozycji będzie zejście notowań poniżej 1,3045, ponieważ może to sprowadzić kurs w rejon 1,3022-1,2990, gdzie przebiega linia trendu wzrostowego.

GBP/USD

Silną determinację byków zauważamy na rynku GBP/USD. Kolejny ważny poziom oporu na wysokości 1,6080, został dziś przełamany. Tym samym w krótkim horyzoncie czasowym(kilka godzin) potencjalnym celem kupujących powinien być 1,6140, natomiast w szerszej perspektywie(kilka sesji) celem popytu powinna być strefa 1,6150. Scenariusz ten wzmacnia sygnał kupna na oscylatorze(interwał 30-minutowy). Linię obrony dla wariantu wzrostowego należy ustalić na 1,6225, gdzie przebiega linia kanału wzrostowego.

USD/CHF

Przed głębszą deprecjacją notowań skutecznie broni się para USD/CHF. Proces osłabiania się amerykańskiej waluty względem franka ogranicza ważne wsparcie 0,9245. Niemniej nie zmienia to faktu, że obowiązuje trend spadkowy, dlatego zatrzymanie spadku notowań pary walutowej uznaję za tymczasową tendencję, która w najbliższym czasie, powinna ulec zakończeniu. Przełamanie wsparcia 0,9245 powinien wydłużyć falę spadkową do 0,9220 i dalej do 0,9175. Zanegowaniem wariantu spadkowego będzie wyjście kursu nad 0,9290. Wtedy można spodziewać się testu 0,9320.