Wsparciem dla inwestorów okazały się dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek spadła do 343 tys. To pozytywna niespodzianka i jednocześnie najlepszy wynik od ponad dwóch miesięcy. Z kolei sprzedaż detaliczna w listopadzie rosła o 0,3 proc. w ujęciu skorygowanym sezonowo, ekonomiści oczekiwali 0,4 proc. wzrostu sprzedaży. Pozytywne wiadomości napłynęły także ze Starego Kontynentu. Ministrowie finansów UE zdecydowali o wypłaceniu Grecji kolejnej transzy pomocy. Tym samym, w najbliższych dniach do Aten popłynie 34,3 mld  EUR. Reszta trafi tam na początku przyszłego roku.

Hiszpania będzie potrzebować więcej pieniędzy

Pozytywne wiadomości płyną również z europejskiego rynku długu. Dziś Hiszpania poinformowała, że pozyskała 2,02 mld EUR ze sprzedaży obligacji, w tym o najdłuższym terminie zapadalności, jakie zaoferowała od roku. Średnia rentowność obligacji 3-letnich wyniosła 3,358 proc. wobec 3,39 proc. na aukcji 5 grudnia. Rentowność 5-latek spadła do 4,2 proc. z 4,766 proc. na aukcji 4 października. Rentowność obligacji o terminie zapadalności w 2040 roku wyniosła 5,893 proc.

W rezultacie, Hiszpania zrealizowała już potrzeby pożyczkowe na ten rok i  zaczęła zbierać pieniądze potrzebne w 2013 roku. Skarb planuje emisję papierów wartości 206 mld  EUR w przyszłym roku. Dla porównania, w tym roku emisja długu sięgnęła 192 mld  USD.

EUR/USD – 1,3096 blokuje byków

Na rynku eurodolara czwartkowa sesja mija w mieszanych nastrojach. Poranny entuzjazm wywołany oświadczeniami Fed-u szybko wyparował i do akcji znów wkroczyła podaż. Maksimum możliwości kupujących wyznaczył opór 1,3096, który okazał się punktem granicznym dla popytu. Obserwowana korekta spadkowa oparła się na linii trendu wzrostowego(1,3045). Oznaką powrotu byków do dawnej formy będzie przełamanie strefy oporu 1,3080-1,3096. Póki, co możliwy jest powrót notowań na dzisiejsze minimum – 1,3044.

GBP/USD – linia trendu wzrostowego przełamana

Wyraz słabości popytu obserwujemy również na rynku GBP/USD, gdzie kurs koryguje wcześniejsze wzrosty. Poranne umocnienie funta wsparła blisko biegnąca linia trendu wzrostowego, jednak później nastąpiło pogorszenie nastrojów, wskutek czego linia trendu została przełamana. Jest to negatywny sygnał, bowiem przybliża podaż do przejęcia dominacji na rynku. Na taki wariant wskazuje oscylator stochastyczny na interwale 30-minutowym, który wygenerował sygnał sprzedaży i opusza strefę wykupienia. W rezultacie, istnieje duże prawdopodobieństwo testu czwartkowego minimum – 1,6111.