Dziś pierwsze skrzypce będą odgrywać odczyty z Polski(inflacja, decyzja ws.Jana Winieckiego) oraz z USA(produkcja przemysłowa, indeks Uniwersytetu Michigan).
Aktualizacja: 15.02.2017 06:43 Publikacja: 15.02.2013 08:44
Foto: Bloomberg
Dziś pierwsze skrzypce będą odgrywać odczyty z Polski(inflacja, decyzja ws.Jana Winieckiego) oraz z USA(produkcja przemysłowa, indeks Uniwersytetu Michigan).
Tematem numer jeden w mediach były komentarze odnoszące się do odczytów PKB za 4 kw. w poszczególnych krajach strefy euro. Na tym tle negatywnie wyróżniły się Niemcy, który licznik pokazał spadek tempa wzrostu gospodarczego o 0,6% k/k. Wynik ten, okazał się nie tylko gorszy od oczekiwań analityków, ale również był najgorszym rezultatem od 1 kw. 2009r. Szczegółowy zestaw czynników składających się na ten wynik poznamy w przyszłym tygodniu, ale prawdopodobnie pochodną tego zjawiska należy doszukiwać się w spadku eksportu, inwestycjach oraz budownictwie, będący z kolei pokłosiem niepewności i obaw związanym z kryzysem w strefie euro oraz globalnym ochłodzeniem gospodarczym w 2 poł. 2012r. Publikacja tego wskaźnika negatywnie wpłynęła na notowania złotego, ponieważ w głównej mierze nasza gospodarka uzależniona jest od naszego zachodniego sąsiada. Niemniej, należy zwrócić uwagę, że jest to odczyt historyczny i w dużej mierze został już zdyskontowany przez giełdę. Potwierdzają to wskaźniki wyprzedzające, które od trzech miesięcy notują poprawę(patrz na wzrost nowych zamówień) i sugerują ożywienie w drugiej połowie br. Dodatkowo, czynnikiem wspierającym wzrost gospodarczy są rekordowe niskie stopy procentowe, które EBC jest skłonny nawet utrzymać poniżej zera. Ten precedens miałby na celu skłonić banki do pożyczania pieniędzy, a nie gromadzenia ich w skarbcu Banku Centralnego.
Piątkowy rytm notowań na polskim rynku walutowym będą dyktować publikacje dotyczące inflacji za miesiąc styczeń(godz.14.00). Szacunki analityków mówią, że poziom cen wzrośnie o 0,2% m/m oraz 1,9% r/r. W przypadku, gdy presja inflacyjna złagodnienie to będzie to miało negatywne przełożenie na notowania złotego, ponieważ będzie wzmagało kolejną obniżkę stóp procentowych. W przeciwnym wypadku, będzie to czynnik wspierający przerwę cyklu obniżek stóp procentowych, co powinno pozytywnie wpłynąć na kurs złotego. Na taki wariant wskazał wczoraj Prezes NBP, Marek Belka, który oznajmił, że nie wyklucza pauzy w celu zaznajomienia się z nowymi danymi gospodarczymi oraz czekając na projekcję inflacji i PKB w marcu(prawdopodobnie nadal pozostaną słabe). Wtóruje mu Adam Glapiński, który optuje za strategią „wait and see”. Przeciwnego zdania jest premier Donald Tusk, który namawia Radę do bardziej radykalnej postawy mającej na celu pobudzić wzrost gospodarczy.
Bardziej gołębie stanowisko RPP może mieć miejsce, gdy zostanie wydany wyrok w sprawie Jana Wienieckiego(godz.9.30). Gdyby nastąpiła zmiana składu Rady, to najprawdopodobniej pojawiłaby się dopiero na kwietniowym posiedzeniu, ze względu na termin posiedzenia Senatu. Według rynkowych plotek, miejsce uzupełniłaby osoba, która byłaby mniej jastrzębio nastawiona, co skutkowałoby większą presją na obniżkę stóp i w konsekwencji wypłynęłoby negatywnie na złotego.
EUR/USD
Seria fatalnych odczytów PKB za 4 kw. dla Niemiec, Francji, Włoch, Grecji, strefy euro, negatywnie przełożyły się na notowania „wspólnej waluty”, która w ciągu ostatniej sesji wyraźnie traciła na wartości. Deprecjację notowań pary walutowej wzmogło dodatkowo odczyt z USA dotyczący „nowych bezrobotnych”, który pokazał wyraźny spadek liczby osób ubiegających się o zasiłek(341 tys. wobec prognoz na poziomie 360 tys.). Tym samym, negatywne nastawienie inwestorów do tej pary walutowej powinno utrzymać się na przestrzeni najbliższych godzina handlu. Póki, co nie ma żadnych przesłanek sugerujących zmianę panującej tendencji. Celem niedźwiedzi może być 1,3250.
GBP/USD
Od rynkowego dna nie potrafi ponieść się „kabel”. Nowe minima sesyjne wskazują, że dotychczas nie poprawiła się kondycja byków. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że tempo spadku notowań uległo spowolnieniu, ale jest to słaby argument, aby mógł przyczynić się do zmiany trendu. W rezultacie nowe minima w okolicy 1,5430 są realne.
USD/PLN
Silny wzrost awersji do ryzyka negatywnie wpłynęło na notowania złotego, który w trakcie czwartkowej sesji gwałtownie stracił na wartości. Z technicznego punktu widzenia przełamany został opór na wysokości 3,1150. Oznacza to, że trend osłabienia krajowej waluty może zostać utrzymany. Celem rynku będzie ponowny test 3,14-3,15.
USD/CHF
Dynamiczny wzrost notowań pary USD/CHF sprawił, że rynek dotarł do psychologicznego oporu na wysokości 0,9250. Poziom ten stanowi jednocześnie 61,8% zniesienie fali spadkowej z genezą 18 stycznia. Pokonanie tej bariery podażowej będzie dla inwestorów sporym wyzwaniem, ale nie oznacza to, że jest to niewykonalne. Póki, co kurs delikatnie odbił się od tego poziomu, co oznacza, ze część inwestorów wykorzystała tą strefę do realizacji zysków. Jeśli presja podaży ustąpi, to możliwe jest kolejne podejście kursu w rejon 0,9250. Ewentualne przełamanie tego poziomu, otworzy bykom drogę w rejon 0,9390.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
Zbliżający się koniec grudnia to dobry czas na podsumowanie mijającego roku. Żeby to zrobić, cofnijmy się jednak o 12 miesięcy.
Jednym z najciekawszych rynkowo aspektów wyborów w USA będzie to, czy akcjom chińskim uda się uniknąć losu z lat 2018–2021.
WIG20 ma za sobą spektakularny pierwszy tydzień grudnia. Optymiści zobaczą w nim tzw. rajd Świętego Mikołaja, nadzieję na „efekt stycznia” i generalnie zapowiedź powrotu do trendu wzrostowego. Pesymiści raczej dostrzegą tylko silniejsze rynkowe odreagowanie, na wzór tego z sierpnia, po którym przyjdzie kolejna fala spadków. Kto ma rację?
Struktura polskiego rynku giełdowego niestety jest taka, że nie da się go analizować w oderwaniu od czynnika politycznego. Spółki, w których kontrolę sprawuje Skarb Państwa, są znaczącą częścią indeksu WIG, a WIG20 już w szczególności.
Przedsiębiorstwa w Polsce doświadczyły wzrostu kosztów działalności i musiały sobie z nimi radzić, często odkładając inwestycje w ICT. Czy ograniczając wydatki na ten cel firmy postępowały racjonalnie?
GPW w grudniu wydaje się jedną z najmocniejszych giełd Europy. Czy to korekta, czy odwrócenie negatywnych trendów?
Poparcie dla atomu wśród republikanów może się utrzymać, zwłaszcza przy onshoringu – przenoszeniu łańcuchów dostaw do USA.
Stało się to, gdy akcje Tesli osiągnęły nowy ATH. Od zwycięstwa Trumpa majątek Muska wzrósł o 66 proc. Jego startup SpaceX jest wyceniany na 350 miliardów dolarów po niedawnej sprzedaży akcji.
Oczy inwestorów były wczoraj zwrócone na USA, gdzie publikowano dane o inflacji. Ta wypadła zgodnie z oczekiwaniami, ale szyki popsuł inwestorem Orlen.
Margines mocy Niemiec, czyli ilość dostępnej energii elektrycznej wystarczająca na pokrycie zapotrzebowania, spada w tym tygodniu do najniższego jak dotąd poziomu tej zimy, ponieważ niska prędkość wiatru i chłodniejsza pogoda obciążają system elektroenergetyczny.
Niemal cały dzień wskaźnik największych firm pozostawał pod kreską spadając przejściowo do 2288 pkt. Przed 16.00 wybił się na plus i po godzinie przeciągania liny zamknął się zyskując skromne 0,07 proc.
WIG20 wzrósł w poniedziałek o 0,3 proc. do 2316 pkt. Ale chyba w powietrzu wisi korekta ostatnich zwyżek.
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Chin spadła poniżej 2 proc. co oznacza, że inwestorzy nie widzą dowodów na odwrócenie kryzysu gospodarczego trwającego prawie pół dekady.
Rynek już wycenia kolejną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych 18 grudnia. Oczekuje się jednak, że kilka kolejnych raportów o inflacji będzie wykazywać tendencję wzrostową i Fed prawdopodobnie będzie zmuszony wstrzymać się z obniżką w styczniu.
WIG20 zamknął tydzień spadkiem o 0,03 proc., ale w skali tygodnia zyskał 5,4 proc. Nie można więc narzekać. Ale co dalej?
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Prace idą zgodnie z planem i budżetem. W II kwartale 2025 r. będą kolejne informacje dotyczące skuteczności leku - zapowiedzieli podczas dzisiejszej konferencji przedstawiciele Ryvu.
S&P Global Ratings obniżył prognozę PKB w Polsce o 0,1 pkt proc. (wobec oczekiwań z listopada) do 3,1% w 2025 r. oraz pozostawił bez zmian prognozę na 2026 r. na poziomie 2,9%. Prognozy dla większości państw Europy Środkowo-Wschodniej są stabilne, jednak potencjalna eskalacja napięć handlowych i geopolitycznych pod rządami nowej administracji amerykańskiej zaciemnia perspektywy makroekonomiczne.
Mercator Medical chce zainwestować w nieruchomości 150 mln zł w przyszłym roku, poinformowała prezes Monika Żyznowska. Zapowiedziała, że inwestycja w już zakupione kamienice w Krakowie rozpocznie się na przełomie 2025 i 2026 r.
Noble Securities zdecydowało o obniżeniu prowizji za handel funduszami ETF na GPW. Wcześniej podobne decyzję podjęło BM Alior Banku oraz BM mBanku.
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku. Czas więc na podsumowania i prognozy na 2025 r. Tym razem w Parkiet TV przyjrzymy się polskiej gospodarce. Start rozmowy o godz. 12.00. Gośćmi Przemysława Tychmanowicza będą Radosław Cholewiński, członek zarząd Skarbiec TFI oraz Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku. Naszych rozmówców spytamy m.in.:
Sąd w Krakowie ogłosił upadłość spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina. To od niej zaczął się szybki wzrost i upadek Janusza Palikota.
Jeden z akcjonariuszy postanowił upłynnić część posiadanych walorów wykorzystując trwający od dłuższego czasu trend wzrostowy notowań touroperatora.
Rząd zapowiada, że w pierwszym kwartale 2025 roku przedstawi kompleksowy program mieszkaniowy. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk potwierdził, że program obejmie różnorodne formy wsparcia, od budownictwa komunalnego po własnościowe, jednak szczegóły wciąż są przedmiotem negocjacji.
Po wczorajszej potężnej przecenie, dziś inwestorzy nadal wyprzedają akcje 11 bit studios. Mocno tanieją też inne studia. WIG-gry traci już 6 proc.
Zyski gdańskiej grupy odzieżowej w trzecim kwartale br. nie urosły. To efekt przyspieszenia rozwoju zarządzonego przez założyciela. W 2025 r. firma ma pędzić. Jej sieć sprzedaży ma urosnąć o 35-40 proc.
Na warszawskiej giełdzie po raz kolejny przewagę mają niedźwiedzie. Czy popytowi uda się wyprowadzić kontrę?
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obciął główną stopę procentową o 50 pb. , do poziomu 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wcześniej cięcia tylko o 25 pb.
Ostatni miesiąc w roku to oczywiście czas podsumowań. Takie podsumowanie zaprezentował nam Szwajcarski Bank Centralny, natomiast po południu będzie to Europejski Bank Centralny.
Stało się to, gdy akcje Tesli osiągnęły nowy ATH. Od zwycięstwa Trumpa majątek Muska wzrósł o 66 proc. Jego startup SpaceX jest wyceniany na 350 miliardów dolarów po niedawnej sprzedaży akcji.
Oczy inwestorów były wczoraj zwrócone na USA, gdzie publikowano dane o inflacji. Ta wypadła zgodnie z oczekiwaniami, ale szyki popsuł inwestorem Orlen.
Przy rekordowych zyskach w 2024 r. akcjonariusze banków mogą liczyć na wypłaty liczone łącznie w dziesiątkach miliardów złotych. W przeliczeniu na akcję największe mogą być dywidendy Santander BP czy ING BSK – prognozują analitycy.
Akcje przetwórcy aluminium są niedowartościowane – uważają eksperci Trigon DM.
Niespodziewanie prezes NBP Adam Glapiński przewrotnie przesunął perspektywę powrotu do obniżek stóp procentowych na 2026 rok.
Zbliżający się koniec grudnia to dobry czas na podsumowanie mijającego roku. Żeby to zrobić, cofnijmy się jednak o 12 miesięcy.
W zeszłym roku zatrudnienie cięli i robili odpisy producenci gier mobilnych. Teraz przyszedł czas na pozostałych. W środę rynkiem zatrzęsła informacja od 11 bit studios.
Enea, która opublikowała strategię do 2035 r., chciałaby przenieść elektrownie węglowe o mocy ok. 900 MW do tzw. zimnej rezerwy. Jednak nie było to konsultowane z rządem.
Inflacja za oceanem była zgodna z oczekiwaniami i utwierdziła inwestorów w przekonaniu, że za tydzień Fed zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp.
W listopadzie napływy do funduszy obligacji wyraźnie się zmniejszyły. Co ciekawe, był to najlepszy w tym roku miesiąc funduszy akcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas