Dolar mocniejszy, bo rosną oczekiwania, że FED podniesie stopy wcześniej, niż w grudniu

Do tej pory rynek stóp procentowych wyceniał prawdopodobieństwo podwyższenia stóp najwcześniej na grudzień.

Publikacja: 22.05.2015 18:27

Wykres dzienny US Dollar Index, źródło: Thomson Reuters

Wykres dzienny US Dollar Index, źródło: Thomson Reuters

Foto: DM BOŚ

Ten termin nadal pozostaje aktualny, ale zwiększa się odsetek zakładających, że może do tego dojść w październiku. Według uczestników giełdy CME wynosi on 48 proc. (więcej można znaleźć tu: http://www.cmegroup.com/trading/interest-rates/fed-funds.html). Bezpośrednim pretekstem do takiego ruchu stały się dane nt. inflacji CPI, która mocno zaskoczyła. Wprawdzie główny wskaźnik wyniósł w kwietniu 0,1 proc. m/m i -0,2 proc. r/r, to już w ujęciu bazowym (a więc tym nieuzależnionym od ropy) ceny wzrosły szybciej, bo o 0,3 proc. m/m i 1,8 proc. r/r.

Efekt jest taki, że dolar zyskuje dzisiaj na całej linii – najbardziej w relacji z norweską koroną (która ostatnio znów jest słaba), a także euro (tu rynek słusznie zaczyna obawiać się, czy rzeczywiście uda się uniknąć bankructwa Grecji w pierwszych dniach czerwca). Na koszyku US Dollar Index zbliżamy się w okolice ważnych w średnim terminie oporów 96,20-40 pkt.

Wykres dzienny US Dollar Index, źródło: Thomson Reuters

Na EUR/USD mieliśmy wpierw podejście pod wskazywane okolice oporu 1,12, a potem mocne cofnięcie w dół. Rynek naruszył rejon 1,1051-96, który jest kluczowy w średnim terminie. To zwiększa prawdopodobieństwo rozwinięcia się fali spadkowej w okolice minimum z marca przy 1,05 – niewykluczone, że w czerwcu.

Wykres dzienny EUR/USD

Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze