Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.05.2015 06:00 Publikacja: 23.05.2015 06:00
Dorota Strauch, analityk, Raiffeisen Polbank
Foto: Archiwum
Będzie to raczej główny determinant wahań EURPLN na początku przyszłego tygodnia. Bezpośrednią reakcję na poniedziałkowej sesji może nasilać fakt, że w tym dniu największe światowe rynki nie będą pracować (ze względu na święto m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech). W efekcie możemy zobaczyć podwyższone wahania kursu złotego z uwagi na obniżoną płynność. W razie negatywnej reakcji EURPLN może więc wyznaczyć nowe szczyty w ramach korekty wzrostowej zapoczątkowanej w kwietniu. Z perspektywy analizy technicznej ważnym oporem ponad szczytem z maja przy 4,11 jest poziom 4,13, gdzie przebiega 38,2-proc. zniesienie spadków z końca grudnia oraz 100-sesyjna średnia ruchoma. Szanse na pokonanie tego oporu na początku tygodnia są jednak nieduże. Z kolei w razie pozytywnej reakcji rynków para powinna wrócić przynajmniej pod poziom 4,08, z potencjalnym celem na 4,04.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas