Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.06.2015 06:00 Publikacja: 02.06.2015 06:00
Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista, Bank Millennium
Foto: Archiwum
Pod koniec dnia polska waluta zdołała odrobić część strat i na zamknięciu złoty wobec euro wyceniony był na poziomie zbliżonym do końca minionego tygodnia. Także notowania na rynku papierów skarbowych oscylowały wokół poziomów z piątku. Nieznacznie wzrosła rentowność na długim końcu krzywej, podążając za rynkami bazowymi. Inwestorzy w niewielkim stopniu zareagowali na opublikowane dane dotyczące wskaźników PMI, w tym słabszy od oczekiwań odczyt dla polskiego przemysłu. W centrum uwagi inwestorów pozostaje Grecja, gdyż do końca tego miesiąca rząd w Atenach powinien zawrzeć porozumienie z wierzycielami. W piątek jednak przypada zwrot kolejnej transzy pomocy dla MFW, co może się przełożyć na wzrost awersji do ryzyka pod koniec minionego tygodnia. Biorąc pod uwagę skrócony tydzień pracy dla inwestorów krajowych i wiążącą się z tym mniejszą płynność na rynku krajowym, może to spowodować podwyższoną zmienność w wycenie polskich aktywów. Ten tydzień upływa też pod znakiem banków centralnych. Z rynkowego posiedzenia bardziej istotne jest posiedzenie EBC, choć jego wynik nie powinien zaskoczyć. Posiedzenie naszej RPP nie powinno istotnie wpłynąć na sentyment rynkowy, gdyż bankierzy centralni wyraźnie zakomunikowali stabilizację stóp procentowych w najbliższych miesiącach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas