Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.06.2015 06:00 Publikacja: 03.06.2015 06:00
Konrad Ryczko, analityk, DM BOŚ
Foto: Archiwum
Brak takiej transakcji odebrany zostanie jako swoisty sygnał utraty płynności i po raz kolejny przybliżać nas będzie do dyskusji nt. opuszczenia przez Grecję strefy euro. Nastroje wokół negocjacji na linii Grecja – wierzyciele pozostają negatywne, jednak Hellada dość skutecznie stara się sugerować rynkom, iż do pełnego zbliżenia stanowisk brakuje niewiele. Na bazie podobnych deklaracji oraz wyższych danych dot. inflacji w strefie euro ostatnie godziny przyniosły nam podbicie kwotowań głównej pary walutowej do okolic 1,10 EUR/USD. Dodatkowo otrzymaliśmy sygnały o złożeniu wzajemnych propozycji umów, co sugeruje, iż obydwie strony będą próbowały zawrzeć umowę o charakterze „za pięć dwunasta", co tradycyjnie oznaczać będzie, że temat greckich finansów ponownie zagości w świadomości inwestorów w kolejnych miesiącach. Również inwestorzy na rynku złotego wydają się wyczekiwać głównie impulsów z szerokiego rynku, stąd ostatnie proporcjonalne reakcje na PLN. W większości opracowań dot. polskich aktywów czytamy jednak, że do inwestycji m.in. w PLN należy obecnie doliczyć ryzyko polityczne, które może się zmaterializować po jesiennych wyborach parlamentarnych. Obroty na krajowym rynku pod koniec tygodnia ulegną ograniczeniu, co w połączeniu z ww. istotnością daty 5 czerwca może nam lokalnie podbić zmienność na PLN.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas