Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.06.2015 06:00 Publikacja: 17.06.2015 06:00
Konrad Ryczko, analityk, DM BOŚ
Foto: Archiwum
Grecja jest obecnie głównym tematem rynkowym, który dość skutecznie ogranicza popyt na bardziej ryzykowne aktywa, w tym waluty EM. Tym bardziej iż większość doniesień opiera się na negatywnych informacjach wskazujących, jak głębokie są różnice w stanowiskach stron. Do rynkowej układanki należy również doliczyć dzisiejsze posiedzenie Fedu. Ostatnie zachowanie amerykańskich papierów skarbowych wskazuje, iż rynek zakłada możliwe jastrzębie stanowisko J. Yellen, które w konsekwencji przybliżać nas będzie do ewentualnej podwyżki stóp procentowych w USA we wrześniu. Na krajowym rynku obserwujemy stosunkowo stabilnego złotego pomimo nerwowego początku tygodnia na parach związanych z PLN. Poza ww. problemem związanym z Grecją inwestorzy musieli zmierzyć się z dość zaskakującym niższym wskazaniem inflacji CPI za maj (-0,9 proc. r./r.). Odczyt ten nie zmienia jednak perspektyw działań RPP oraz faktu, iż dołek deflacji jest już najprawdopodobniej za nami, a wraz ze zbliżaniem się do końca roku powinniśmy obserwować próby powrotu do dodatnich wartości CPI. W konsekwencji uwaga inwestorów na PLN pozostaje również skupiona na Grecji oraz na zbliżających się jesiennych wyborach parlamentarnych, które w dalszym ciągu traktowane są jako element ryzyka politycznego dla polskich aktywów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas