Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.06.2015 08:20 Publikacja: 18.06.2015 08:20
Andrzej Bebłociński diler, PKO BP
Foto: GG Parkiet
Późnym popołudniem dwuletnia obligacja serii OK0717 oferowała do wykupu 1,98 proc., pięcioletnia PS0420 2,77 proc., a dziesięcioletnia DS0725 3,28 proc. Uwaga zarządzających skierowana była na zaplanowane na wieczór komunikat i konferencję po posiedzeniu Fedu. Czerwcowe spotkanie FOMC będzie szczególnie istotne dla dalszych planów inwestycyjnych, bo zakończy się publikacją nowych projekcji dla podstawowej stopy procentowej.
Projekcje opublikowane w marcu były wyraźnie niższe niż grudniowe i wywołały solidny spadek rentowności długu. Przedstawiona wówczas korekta oczekiwanej na koniec b.r. stopy Fedu z poziomu 1,125 proc. do 0,625 proc. wywołała spadek rentowności amerykańskiej dziesięciolatki do 1,87 proc., a polskiej do 2,25 proc. Członkowie FOMC znajdowali się wówczas pod presją słabych danych napływających z amerykańskiej gospodarki. Raportowana za maj poprawa sytuacji na tamtejszym rynku pracy powinna skłaniać do rozpoczęcia normalizowania polityki pieniężnej. Jednocześnie zbyt jastrzębi ton w kontekście borykającej się z problemami zadłużenia Europy i ryzyka umocnienia dolara nie daje podstaw, by obstawiać stuprocentowo pewne scenariusze. Na dalszą wskazówkę czekał też złoty. Po południu kurs EUR/PLN konsolidował się w jedną figurę poniżej 200-dniowej średniej kroczącej (4,1672).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas