Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.06.2015 06:00 Publikacja: 19.06.2015 06:00
Adrianna Kocięda, analityk, NWAI DM
Foto: Archiwum
Janet Yellen powiedziała, iż od terminu podwyżek stóp będzie ważniejsza ścieżka podwyżek, która według niej nie będzie zbyt stroma. Reakcją na stanowisko szefowej Fedu były zwyżki na rynku akcji, rosły również ceny obligacji przy jednoczesnym osłabieniu dolara. Po południu poznaliśmy dane makro płynące z amerykańskiej gospodarki. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 267 tys. poniżej prognozowanych 275 tys., inflacja CPI w maju osiągnęła 0,4 proc. vs. prognoza na poziomie 0,5 proc., zaś bilans płatniczy za I kw. 2015 r. wyniósł 113,3 mld USD powyżej prognozowanych 117 mld USD. Dobre dane spowodowały ruch w górę cen obligacji amerykańskich, po którym powróciły one do trendu spadkowego. O ile sygnały płynące z Fedu spowodowały wahania na rynkach, o tyle czwartkowa decyzja Narodowego Banku Szwajcarii o pozostawieniu poziomu trzymiesięcznej stopy LIBOR w CHF w przedziale od -1,25 do -0,25 proc. została przyjęta z rezerwą.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas