Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Adrianna Kocięda, analityk, NWAI DM
Janet Yellen powiedziała, iż od terminu podwyżek stóp będzie ważniejsza ścieżka podwyżek, która według niej nie będzie zbyt stroma. Reakcją na stanowisko szefowej Fedu były zwyżki na rynku akcji, rosły również ceny obligacji przy jednoczesnym osłabieniu dolara. Po południu poznaliśmy dane makro płynące z amerykańskiej gospodarki. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 267 tys. poniżej prognozowanych 275 tys., inflacja CPI w maju osiągnęła 0,4 proc. vs. prognoza na poziomie 0,5 proc., zaś bilans płatniczy za I kw. 2015 r. wyniósł 113,3 mld USD powyżej prognozowanych 117 mld USD. Dobre dane spowodowały ruch w górę cen obligacji amerykańskich, po którym powróciły one do trendu spadkowego. O ile sygnały płynące z Fedu spowodowały wahania na rynkach, o tyle czwartkowa decyzja Narodowego Banku Szwajcarii o pozostawieniu poziomu trzymiesięcznej stopy LIBOR w CHF w przedziale od -1,25 do -0,25 proc. została przyjęta z rezerwą.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To pytanie pojawia się czasem w dyskusjach branżowych. Często odnosi się do relatywnie niskiego zainteresowania rynkiem akcji w Polsce, w relacji do USA i Europy Zachodniej.
Sektorami, na które warto zwrócić uwagę, są surowce i towary. Hossa na kawie i kakao już przeminęła. Teraz metale cieszą się zainteresowaniem.
Najświeższym przykładem jest deprecjacja intradayowa akcji Synektika prawie o 20 proc. w reakcji na informacje o chińskiej konkurencji.
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.
Mainframe’y zdominowały lata 70., WEB eksplodował w 90. latach, chmura rozkwitła po 2006 r., dziś króluje AI. Przegapiłeś każdy przełom? Nie szkodzi – rynek wypuszcza właśnie kolejnego zajączka.