Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.06.2015 06:00 Publikacja: 20.06.2015 06:00
Dorota Strauch, analityk, Raiffeisen Polbank
Foto: Archiwum
Wśród najważniejszych informacji w tym temacie znalazła się zapowiedź kolejnej szansy na porozumienie na specjalnie zorganizowanym spotkaniu w poniedziałek i doniesienia o drugim w tym tygodniu zwiększeniu limitu finansowania dla greckich banków z EBC z uwagi na coraz silniejszy odpływ depozytów (3 mld euro w minionym tygodniu).
Nerwowość dalej szkodziła złotemu. W efekcie kurs EURPLN w końcówce sesji w Europie testował barierę 4,18. To, czy uda się pokonać kluczowe pasmo 4,18–4,20, będzie zależało od powodzenia dalszych rozmów wierzycieli z Grecją. Brak porozumienia w najbliższych dniach może skutkować przebiciem tego pasma, natomiast jego ewentualne osiągnięcie powinno spowodować dynamiczne umocnienie złotego na fali zmniejszenia awersji do ryzyka i spadek EURPLN w kierunku 4,12. Dodatkowym wsparciem dla takiego ruchu są zredukowane po konferencji Fedu oczekiwania co do podwyżki stóp w USA już we wrześniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas