Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.06.2015 06:00 Publikacja: 24.06.2015 06:00
Błażej Kiermasz, analityk, DM TMS Brokers
Foto: Archiwum
Zawęża się różnica pomiędzy rentownościami papierów dłużnych państw peryferyjnych strefy euro (Hiszpania, Włochy, Portugalia) i Niemiec. Rentowność greckich obligacji 10-letnich w ciągu zaledwie dwóch dni spadła o 200 punktów bazowych. W tym samym czasie trwa wyprzedaż niemieckich Bundów. W przeszłości takie zachowanie obligacji Eurolandu znajdowało odzwierciedlenie we wzrostach kursu EUR/USD. Tym razem jest jednak inaczej. Paradoksalnie sprawa Grecji może mieć dość ograniczony wpływ na notowania EUR/USD. Wydaje się, że związane jest to z powrotem dominacji czynników fundamentalnych na rynku eurodolara. Należy pamiętać, że Europejski Bank Centralny prowadzi zorientowaną na luzowanie politykę monetarną, wyrażoną m.in. poprzez program skupu aktywów. Dla kontrastu amerykańska Rezerwa Federalna zastanawia się nad tym, kiedy podwyższyć stopy procentowe. Tak duża rozbieżność w prowadzeniu polityki monetarnej przekłada się na powrót do – wynikających z sytuacji fundamentalnej – spadków pary EUR/USD, które powinny w kolejnych dniach postępować.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas