Euro traci na całej linii

Wprawdzie Europejski Bank Centralny nie obniżył dzisiaj stopy depozytowej, to jednak jak przyznał podczas konferencji prasowej Mario Draghi taka możliwość była dyskutowana.

Publikacja: 22.10.2015 17:32

Źródło: www.bossafx.pl

Źródło: www.bossafx.pl

Foto: DM BOŚ

W rynkowych spekulacjach przed dzisiejszym posiedzeniem pojawiał się wątek jej obniżki o 10 p.b. do -0,30 proc. Ponadto szef ECB podkreślił, że rosną ryzyka dla wzrostu gospodarczego i inflacji, co sprawia, że ECB rozważy program QE na grudniowym posiedzeniu. Teraz powiedział jedynie, że skala programu może zostać wydłużona poza wrzesień 2016 r.

Reasumując, ECB bardziej uderzył dzisiaj w „gołębie" tony zwiększając prawdopodobieństwo zwiększenia skali obecnego QE już na posiedzeniu 3 grudnia, ewentualnie cięcia stopy depozytowej, które de facto byłoby zapowiedzią decyzji o wzroście QE na początku 2016 r.

Nie dziwi, zatem fakt, że euro traci dzisiaj na całej linii, co pokazuje poniższy diagram. O takiej możliwości pisaliśmy w raportach z ostatnich dni.

Źródło: www.bossafx.pl

Mocny ruch w dół widać na koszyku BOSSA EUR, który potwierdził negatywne wskazania z ubiegłego tygodnia (powrót poniżej oporu 115,45 pkt.). Rośnie prawdopodobieństwo zakończenia 7-miesięcznej korekty i tym samym wykształcenia się mocniejszego ruchu kierunkowego. Najbliższe mocne wsparcia to rejon 113,50 pkt. (testowany teraz), oraz kluczowe w średnim terminie 112,75-113,00 pkt. (przebiega tu też kilkumiesięczna linia trendu wzrostowego). Niewykluczone, że zmierzymy się z nią jeszcze w tym tygodniu.

Wykres dzienny BOSSA EUR

W przypadku EUR/USD widać wyraźne potwierdzenie wcześniejszych sygnałów nt. kształtującej się formacji spadkowej 2B, która została zainicjowana 15 października. Dynamika ruchu spadkowego jest dość wyraźna. Spadliśmy w okolice mocnej strefy wsparcia 1,1125-65 wyznaczanej m.in. przez wrześniowe minima. Niemniej granicznym poziomem w tym ruchu może być minimum z 23 września przy 1,1104. Trzeba wziąć pod uwagę, że na przestrzeni kilkunastu dni rynki w większym stopniu powinny uwzględniać fakt zbliżających się ważnych publikacji z USA – październikowe dane ISM i z rynku pracy poznamy w pierwszych dniach listopada i mogą one wpłynąć na oczekiwania związane z podwyżką stóp przez FED w I kwartale. Punktem zwrotnym dla dolara może okazać się posiedzenie FED 28 października, chociaż nie powinno ono wnieść wiele do obrazu wspomnianego już kalendarza potencjalnych posunięć FED.

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny BOSSA USD

Sporządził:

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja
Okiem eksperta
Czy Polacy inwestują dobrze?
Okiem eksperta
Wakacje nigdy nie są nudne
Okiem eksperta
Panika po mało znaczącej informacji – bolączka inwestorów
Okiem eksperta
Świetny kwartał i świetne półrocze na rynkach
Okiem eksperta
Co przyniesie słaby dolar?