Korona szwedzka zyskała po decyzji Riksbanku

Komunikat, który poznaliśmy o godz. 9:30 nie był zbyt „jastrzębi” – wprawdzie stopy procentowe nie zostały bardziej obniżone (-0,35 proc.), co jednak było oczekiwane, to jednak bank centralny nieco zaskoczył rynki finansowe zwiększając skalę programu skupu aktywów o 65 mld SEK do 200 mld SEK (ruch o 45 mld SEK miał miejsce w lipcu).

Publikacja: 28.10.2015 14:31

Wykres dzienny EUR/SEK

Wykres dzienny EUR/SEK

Foto: DM BOŚ

W komunikacie obniżono też projekcje dla PKB (uwagę zwraca rewizja założeń na 2016 r. z 3,4 proc. do 3,0 proc.), a zwłaszcza dla inflacji (ta ma odbijać wolniej). Skąd, zatem umocnienie SEK?

Po dokładnej analizie komunikatu, oraz słów szefa Riksbanku, Stefana Ingvesa rynek doszedł do wniosku, że bank centralny może znacznie chętniej operować poziomem QE, które jak sam zapowiada będzie dalej zwiększane w 2016 r., niż poziomem stopy procentowej (tutaj ewentualne zmiany mogą być kosmetyczne). Co ciekawe przy wzroście skali programu skupu aktywów bank centralny zwiększy się też wachlarz dostępnych instrumentów – listy zastawne, czy obligacje samorządów.

Układ techniczny na parach EUR/SEK i USD/SEK prezentuję poniżej. Wart uwagi jest fakt respektowania przez EUR/SEK dwumiesięcznej linii spadkowej trendu, a przy USD/SEK odbicie się od oporu przy 8,52. We wpisie wczoraj po południu zwracaliśmy uwagę, że znacznie większy potencjał spadkowy może mieć USD/SEK. W tym momencie widać, że testowana jest ważna linia wsparcia przy 8,4450. Kluczowa będzie też dawna linia spadkowa trendu, będąca jednocześnie górnym ograniczeniem kanału z którego rynek wybił się górą (8,41). Ten rejon nie zostanie jednak złamany bez wsparcia w postaci jutrzejszych danych nt. PKB w USA, które mogą rozczarować rynki dając motyw do osłabienia się dolara na szerokim rynku.

Wykres dzienny EUR/SEK

Wykres dzienny USD/SEK

Okiem eksperta
Czyżby kolejna formacja V?
Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej