Dla dolara ważniejsze będzie jutrzejsze PKB, niż dzisiejszy FED

Publikacja: 28.10.2015 13:42

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Foto: DM BOŚ

USA: Opublikowane wczoraj dane makro były rozczarowujące. Dynamika zamówień na dobra trwałego użytku spadła we wrześniu o 1,2 proc. m/m, a bez ujęcia transportu o 0,4 proc. m/m. Jednocześnie zanotowaliśmy spadki indeksu PMI dla usług (do 54,4 pkt. w październiku), oraz zaufania konsumentów (do 97,6 pkt.). Pozytywnie wyróżnił się jedynie indeks FED z Richmond, choć nadal utrzymuje ujemne wartości (-1 pkt.). Dzisiaj kluczowym wydarzeniem będzie komunikat po posiedzeniu FED, który poznamy o godz. 19:00.

Naszym zdaniem: Od kilku dni zwracamy uwagę, że ważniejszą publikacją dla dolara będą jutrzejsze wstępne odczyty PMI za III kwartał, a nie dzisiejszy komunikat FED. Bo niezależnie od tego, co się w nim znajdzie, to nie zmieni to znacząco układu oczekiwań, co do pierwszej podwyżki stóp, którą rynek wycenia najwcześniej na marzec 2016 r. Swoja drogą nawet najbliżsi FED komentatorzy, jak Jon Hilsenrath z Wall Street Journal zwracają uwagę, że Rezerwa Federalna powinna poprawić sposób komunikacji z rynkami (oczekiwania zaczynają się coraz bardziej różnić).

Niemniej od wczorajszego ranka widać, że dolar jest jakby odporniejszy na słabe odczyty makro. Wynika to z faktu, że uczestnicy rynku obawiają się grać na krótko amerykańską walutą przed komunikatami z FED (duży w tym element psychologii).

Analiza techniczna pokazuje jednak, że układ nadal przemawia za głębszą korektą dolara w kolejnych dniach – negatywny test spadkowej linii trendu na koszyku BOSSA USD rysowanej od szczytu z marca b.r.

Wykres tygodniowy BOSSA USD

To jednocześnie prowokuje do ciekawych spostrzeżeń odnośnie EUR/USD. O braku reakcji na słowa członka ECB, Benoit Coeure już pisaliśmy przy omawianiu EUR/AUD – podniosły one też wagę publikacji dotyczących inflacji, które poznamy w piątek, a wcześniej, bo w czwartek lokalne szacunki z Hiszpanii i Niemiec.

Układ techniczny na EUR/USD sugeruje rosnące prawdopodobieństwo kolejnego testu dawnej linii wzrostowej trendu, która została złamana w ubiegłym tygodniu – obecnie wraz z dołkiem z września przy 1,1086 tworzy mocny opór przy 1,1076-86. I nie wykluczone, że zostanie on jutro złamany. Rośnie jednocześnie znaczenie wsparcia już przy 1,1030, co redukuje prawdopodobieństwo zejścia na nowe minima poniżej 1,0995 w krótkim terminie (test 1,0960). Prędzej przetestujemy wspominaną w ostatnich wpisach strefę oporu 1,1120-65.

Wykres dzienny EUR/USD

Sporządził:

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Okiem eksperta
Czyżby kolejna formacja V?
Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej