Reklama

Turecka lira na 4 dni przed wyborami

Informacje, jakie wypłynęły dzisiaj rano z banku centralnego Turcji należy uznać za pozytywne – dlatego też notowania liry zachowują się ostatnio dość przyzwoicie i to mimo faktu, że zbliżające się wybory parlamentarne 1 listopada najpewniej nie rozwiążą politycznego pata, jakim jest brak większości rządowej dla lidera, jakim jest AKP (powiązana z prezydentem Erdoganem), oraz jej niechęć do budowania koalicji z innymi partiami (swoją drogą pozostali też się do tego nie kwapią biorąc pod uwagę kontrowersje wokół osoby prezydenta i samej AKP).

Publikacja: 28.10.2015 14:34

Wykres dzienny EUR/TRY

Wykres dzienny EUR/TRY

Foto: DM BOŚ

W kwartalnym raporcie Bank Turcji podniósł założenia inflacji o 1 pkt. proc. na koniec tego i przyszłego roku (odpowiednio do 7,9 proc. i 6,5 proc.). Komentując ten fakt prezes Erdem Basci dał do zrozumienia, że zwiększa to prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach. I na to pośrednio liczą też inwestorzy, którzy próbują doszukać się w tym pretekstów do większego odreagowania (lira była jedną z najgorszych walut w tym roku). Tymczasem dodatkowym wsparciem powinna być też taniejąca ropa (Turcy ją importują, więc dzięki temu ich budżet zyskuje).

Układ techniczny na parach EUR/TRY i USD/TRY nie przemawia jednak zbytnio za kontynuacją rozpoczętej w końcu września wyraźniejszej przeceny. Szczególną uwagę przykuwają dzienne wskaźniki, a zwłaszcza widoczne ich dywergencje. To zdaje się sugerować, że lira w najbliższych tygodniach może być ponownie słabsza mimo korzystnego splotu wydarzeń makro („gołębia" polityka największych banków centralnych, taniejąca ropa i wspomniane już rosnące perspektywy dla podwyżki stóp w Turcji). Najpewniej będzie to „zasługa" tureckich polityków – pytanie na jakie „nieszablonowe" ruchy zdecyduje się prezydent Erdogan (dzisiaj media piszą o tłumieniu siłą opozycyjnych mediów), jeżeli po niedzieli w parlamencie nadal będziemy mieć pat polityczny. Tymczasem każde niedemokratyczne posunięcia zwiększą tylko nerwowość rynków, bo te zaczną też obawiać się zagrożeń dla niezależności banku centralnego (Erdogan i Basci od dawna się nienawidzą i mają sprzeczne poglądy na politykę monetarną).

Reasumując – w przypadku USD/TRY rośnie ryzyko opuszczenia w najbliższych dniach klina spadkowego, a przy EUR/TRY najpewniej zobaczymy test górnego ograniczenia kanału spadkowego przy 3,30.

Wykres dzienny EUR/TRY

Wykres dzienny USD/TRY

Reklama
Reklama

Sporządził:

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Okiem eksperta
Kiedy 4 tys. pkt. na WIG30?
Materiał Promocyjny
Inwestycje: Polska między optymizmem a wyzwaniami
Okiem eksperta
Fed tnie, Oracle chłodzi nastroje. Wielki sprawdzian hossy
Okiem eksperta
Kiedy rozpoczyna się rajd św. Mikołaja?
Okiem eksperta
Dolar kluczem dla wielu prognoz
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Okiem eksperta
Inwestorzy czekają na decyzję Fed
Okiem eksperta
Różne czy podobne drogi CCC i LPP?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama